Politsei

Küsimus: Kas see, kui lubadeta juht jääb süüdi, kuidagi mõjutab ka trahvi suurust?23.02.2016

Tere,
Kui suur on esmane trahv lubadeta sõidu eest? Kas see, kui lubadeta juht jääb süüdi, kuidagi mõjutab ka trahvi suurust?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Liiklusseadus ütleb järgmist: § 201. Mootorsõiduki, maastikusõiduki või trammi juhtimine juhtimisõiguseta isiku poolt
(1) Mootorsõiduki, maastikusõiduki või trammi juhtimise eest vastava kategooria mootorsõiduki või trammi juhtimisõiguseta isiku poolt – karistatakse rahatrahviga kuni 200 trahviühikut või arestiga.

Seega maksimaalne karistus rikkumise eest on 800eurot. Menetleja poolt määratav trahv sõltub näiteks sellest, kas rikkuja kahetseb oma tegu või mitte. Antud teo eest üldjuhul hoiatusmenetlust ei kohaldata. Hinnanguliselt võiks trahv jääda 12-280euro vahele, kuid otsuse teeb ikkagi menetleja.

Teine küsimus vajab täpsustamist. Praegu vastaksin, et kui juhil puudub vastava kategooria juhtmisõigus, siis ta igal juhul jääb süüdi, kui juhib seda sõidukit, mille juhtimisõigust tal pole.