Politsei

Küsimus: Kui palju saab ilma juhilubadeta alaealine autoga sõites trahvi?11.03.2015

Kui palju saab ilma juhilubadeta alaealine autoga sõites trahvi? Kas see mõjutab autolubade tegemist kui ma jäin esimest korda vahele?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Alaealisena autoga sõitmine ei ole kuidagi karistav, selleks ei ole ka lube vaja. Eeldan, et pidasite silmas siiski mootorsõiduki (antud juhul sõiduauto) juhtimist, omamata juhtimisõigust. Teie vanus ei ole tegur, mida karistuse määra suuruses arvestada ja karistus määratakse vastavalt LS § 201 lg 1 - rahatrahv kuni 200TÜ ehk kuni 800€ või arest.

Juhtimisõiguse omandamist mõjutab see nii palju, et alates karistuse kandmisest (nt trahvi maksmisest) 1 aasta jooksul ei tohi Te uut väärtegu toime panna ning selle 1 aasta jooksul ei saa Teile juhtimisõigust anda,

LS § 201. Mootorsõiduki, maastikusõiduki või trammi juhtimine juhtimisõiguseta isiku poolt
(1) Mootorsõiduki, maastikusõiduki või trammi juhtimise eest vastava kategooria mootorsõiduki või trammi juhtimisõiguseta isiku poolt –
karistatakse rahatrahviga kuni 200 trahviühikut või arestiga.