Politsei

Küsimus: Mis kuritegude puhul võib politsei kasutada jälitustegevust, nt positsioneerida telefoni järgi asukohta jne?08.09.2014

Mis liiki teise astme kuritegude puhul politsei võib kasutada jälitustegevust, nt positsioneerida telefoni järgi asukohta, lugeda meilivahetust, sms-e, kuulata pealt kõnesid?
Kas kriminaalmenetluse ajal võib prokurör ka kahtlustatavat üle kuulata või teevad seda ainult politseiametnikud?
Kui on algatatud kriminaalasi, kas seda teatab kahtlusalusele politseiametnik või prokurör ja kas seda tehakse kirjalikus või suulises vormis?
Tänan!

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Jälitustoimingute teostamise regulatsiooni leiate Kriminaalmenetluse seadustiku 3’1.peatükist.
Kohtueelse menetluse raames võib kahtlustatavat üle kuulata nii uurimisasutus kui ka prokuratuur (KrMS § 16, 30).
Isik saab kriminaalmenetluse raames kahtlustatava staatuse siis, kui temale on selgitatud kahtlustatava õigused ja kohustused KrMS § 34 järgi. Kahtlustatav on isik, kes on kuriteos kahtlustatavana kinni peetud, või isik, keda on piisav alus kahtlustada kuriteo toimepanemises ja kes on allutatud menetlustoimingule (KrMS § 34). Eraldi isikut ei teavitata.

Kriminaalmenetluse seadustik: https://www.riigiteataja.ee/akt/782861?leiaKehtiv

Karistusseadustik:
https://www.riigiteataja.ee/akt/184411?leiaKehtiv