Politsei

Küsimus: Mis ajaga varguse eest saadud vanglakaristus aegub?06.06.2014

Oletame, et olen kohtu poolt mõistetud kinnipidamisasutusse karistust kandma, näiteks varguse eest, kuid pole kohtu otsusel nimetatud kuupäeval kohale ilmunud ja töötan mitteametlikult soomes. Kas kunagi mu karistus aegub ja saan Eestisse tagasi tulla?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Karistusseadustik ütleb järgmist:
§ 82. Otsuse täitmise aegumine
(1) Otsust ei asuta täitma, kui otsuse jõustumisest on möödunud:
1) viis aastat esimese astme kuriteo asjas tehtud kohtuotsuse jõustumisest;
2) kolm aastat teise astme kuriteo asjas tehtud kohtuotsuse jõustumisest;
3) üks aasta väärteo kohta tehtud otsuse jõustumisest.

Aegumine peatub, kui isik hoidub kõrvale kohaldatud karistuse kandmisest, teie näitel siis vangistusest.

Sellest võiks järeldada, et kui hoiate kõrvale, siis see ei aegugi, kuid päris nii see ei ole. Parim soovitus on see, et võtke ühendust prokuröriga ja uurige, mis seis teil sellega on. Kui te olete aastaid juba Soomes viibinud, siis on võimalik, et leitakse mingi kokkulepe. Kui ilma eelneva kontaktita Eestisse naasete, siis võetakse teid piiril siiski kinni.