Tööõigus


Küsimus: Kas aasta jooksul võib tööandja saata töötaja mitmel korral maksimaalsele 30-päevasele lähetusele?31.03.2014

Minu töö eripära on sage viibimine töölähetustes. Olen aru saanud, et tööandjal on töölepingu seaduse järgi õigus saata töötajat kuni 30 järjestikuseks kalendripäevaks töölähetusse. Kas tööandja võib töötajat saata kuni 30 järjestikuseks kalendripäevaks töölähetusse uuesti nt 1-2 nädalase vahega, kui alles olin olnud töölähetuses? Kas aasta jooksul võib siis pidevalt saata töötajat töölähetusse mitmeid kordi ja maksimaalse ajaga? Milline peab olema mõistlik vaheaeg kahe töölähetuse vahel?
Kas töötajal on võimalik taotleda töölepingu muudatust, et töölähetusel kaduma minevat puhkeaega tööandja kompenseeriks? Komandeeringus olles on minu normaalne kodune elu väga häiritud ja rütmist väljas.

Vastus: Kaia Taal, nõustamisjurist, Tööinspektsiooni Põhja inspektsioon, www.ti.ee

Tööandjal on töölepingu seaduse (TLS) § 21 järgi õigus saata töötaja kuni 30 järjestikuseks kalendripäevaks töölähetusse. Lähetuste vahelist mõistlikku aega ega kordi aastas seadus ei sätesta. Töötaja nõusolekut on vaja, kui lähetus kestab kauem kui 30 järjestikust kalendripäeva või on tegemist TLS § 21 lg 3 ja 4 nimetatud isikutega (töötaja on rase, alaealine jne).

Võlaõiguslike suhete, nagu ka töölepingulised suhted, eeldus on käitumine mõistlikult, heas usus ja teise poole huvidega arvestavalt. TLS § 2 järgi on lepingupoolte õiguste ja kohustuste ning vastutuse kohta seaduses sätestatust töötaja kahjuks kõrvalekalduv kokkulepe tühine, välja arvatud, kui töötaja kahjuks kõrvalekalduva kokkuleppe võimalus on käesolevas seaduses ette nähtud.

Kui töö eripära on sage viibimine töölähetustes, on töösuhte pooltel mõistlik hüvitamist ja muud puudutavad põhimõtted juba töövestlusel enne töölepingu sõlmimist läbi rääkida ning kokku leppida. Näiteks võiks kokkulepitud töötasu sellisel juhul arvestada sagedast lähetuses viibimist ja reisimisest tingitud ebamugavusi. Sellise töö tegemine nagu ka teised töölepingulised kokkulepped ei saa olla ühepoolne otsus. Ka töölepingut saab muuta vaid poolte kokkuleppel. Töötajal on alati õigus teha selleks tööandjale ettepanek.

Seega on tööandjal õigus töötajat lähetada kokkulepitud töötamise kohast teise kohta tööle kuni 30 järjestikuseks päevaks, kuid tal tuleb arvestada nii seadusest tulenevate piirangutega kui ka kokkuleppevõimalustega lubatud piires.

Pööran Teie tähelepanu asjaolule, et Tööinspektsiooni õigusalane selgitus ei tähenda seaduse ainuõige tõlgenduse kehtestamist. Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal ja kui tekib täiendavaid küsimusi, siis võtke palun uuesti ühendust. Töösuhetest tulenevate probleemidega on Teil alati võimalik pöörduda kohaliku Tööinspektsiooni juristi poole. Tööinspektsiooni juristide kontaktandmed ja vastuvõtuajad on kättesaadavad Tööinspektsiooni koduleheküljelt www.ti.ee. Samuti on Teil võimalik küsida nõu, helistades tööpäeviti kella 09.00-15.00 Tööinspektsiooni infotelefonile numbril 640 6000 või kirjutades e-posti aadressil jurist@ti.ee.