Tööõigus


Küsimus: Kas tagasiulatuvalt saab nõuda tasu koduvalves oldud aja eest, sest selle eest mulle praegu ei maksta?19.03.2014

Minu tööaja arvestus käib 14 tunni kaupa, millele lisaks olen 10 tundi koduvalves. Viimast ei maksustata, tasu saab ainult siis, kui koduvalvest välja sõidan, tööd teen. Samas lahendan osad probleemid telefoni või meili teel. Selline töökorraldus on minu arust vastuolus seadusega ja kas tagasiulatuvalt saab nõuda tasu koduvalves oldud aja eest?

Vastus: Tanel Melk, partner/jurist, Advokaadibüroo LMP OÜ, www.lmp.ee

Valveaega saab rakendada siis, kui pooled on selles kokku leppinud ning valveaja rakendamisel peab tööandja tagama töötajale igapäevase ja iganädalase puhkeaja. Kuna töötajal peab olema igapäevane puhkeaeg vähemalt 11 järjestikust tundi, saab tööaeg, mis sisaldab ka valveaega, olla seega maksimaalselt 13 tundi.

Valveajal tuleb töötajale maksta tasu, mis ei või olla väiksem kui 1/10 kokkulepitud töötasust.

Teie kirjeldatud asjaolude pinnalt saab väita, et tegemist on seadusega vastuolus oleva töökorraldusega ning tasu on võimalik tagantjärele nõuda lähtudes individuaalse töövaidluse lahendamise seaduse § 6 kolmandast lõikest. Selle sätte kohaselt on töötasu nõude aegumistähtajaks kolm aastat. Kui see tähtaeg on mööda lastud, siis nõue küll ei lõppe ja töölepingu poolel on jätkuvalt õigus teiselt poolelt nõuda selle rahuldamist, kuid teine pool võib selle täitmisest keelduda tuginedes aegumisele.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.


Tanel Melk
Advokaadibüroo LMP
partner/jurist

Tallinn & Tartu
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee