Tööõigus


Küsimus: Kas kahel kohal töötajal on puhkuse pikkuseks siis selle ametikoha puhkus, mis on lühem?06.03.2014

Õpetaja töötab koolis nii õpetaja kui ka laborandina (see ei ole täiskoht) ja tal oli siiani kaks töölepingut (uue järgi vist üks). Tema puhkused on õpetajana 56 kalendripäeva ja laborandina 28 kalendripäeva. Kas tema lõplik puhkus on ainult 28 kalendripäeva? Kuna ta peab laborandi ametikohal alustama tööd varem.

Küsimus tekkis sellest, et osades koolides on sellistel õpetajatel (kahe töölepinguga) puhkus ikkagi 56 kalendripäeva.

Vastus: Kaia Taal, nõustamisjurist, Tööinspektsiooni Põhja inspektsioon, www.ti.ee

Töölepingu seaduse (TLS) § 55 järgi eeldatakse, et töötaja iga-aastane puhkus on 28 kalendripäeva (põhipuhkus), kui töötaja ja tööandja ei ole leppinud kokku pikemas põhipuhkuses või kui seadus ei sätesta teisiti. Haridus- ja teadustöötaja põhipuhkus on eelduslikult kuni 56 kalendripäeva (TLS § 58). Töötajal on õigus töölepingus ettenähtud ja seadusega kooskõlas olevale põhipuhkusele, mida antakse töötatud aja eest (TLS §68).

Kui töötajal on mitu töölepingut, on tal õigus puhkusele iga lepingu kohta eraldi. See tähendab, et kui töötajal on erinevate töölepingutega õigus nii 28-päevasele kui 56-päevasele põhipuhkusele, siis on tal õigus mõlemale puhkusele.

Seega on kahe töölepingu alusel töötaval töötajal õigus põhipuhkusele kummagi töölepingu alusel töötamise eest eraldi. Kui erinevaid tööülesandeid täidetakse ühe töölepingu alusel, siis on õigus kasutada puhkust vastavalt selles ühes töölepingus nimetatud puhkusepäevade võrra.

Töölepingu seadus ei sätesta, kuidas mitme töölepingu alusel kasutatavat puhkust ajaliselt sobitama peab, kuid tulenevalt puhkuse eesmärgist on erinevate tööandjate puhul mõistlik arvestada töötaja teise töökoha puhkuseajaga, et töötaja ei käiks puhkuse ajal teises kohas tööl, vaid puhkaks. Kui mõlemad töölepingud on sõlmitud sama tööandjaga, on taoline olukord lihtsamalt lahendatav ja tööandja saab arvestada ainult enda ettevõtte vajadustega puhkuse ajal.

Pööran Teie tähelepanu asjaolule, et Tööinspektsiooni õigusalane selgitus ei tähenda seaduse ainuõige tõlgenduse kehtestamist. Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal ja kui tekib täiendavaid küsimusi, siis võtke palun uuesti ühendust. Töösuhetest tulenevate probleemidega on Teil alati võimalik pöörduda kohaliku Tööinspektsiooni juristi poole. Tööinspektsiooni juristide kontaktandmed ja vastuvõtuajad on kättesaadavad Tööinspektsiooni koduleheküljelt www.ti.ee. Samuti on Teil võimalik küsida nõu, helistades tööpäeviti kella 09.00-15.00 Tööinspektsiooni infotelefonile numbril 640 6000 või kirjutades e-posti aadressil jurist@ti.ee.