Tööõigus


Küsimus: Mida teha, kui praktikakoht süüdistas varastamises ja vallandas mind kuu möödudes, tundub, et see on süsteemne?05.02.2014

Olen 17-aastane. Olen arvel töötukassas, kust suunati mind praktikale toitlustusasutusse köögitöölise abiks. Selles asutuses aga pandi mind tööle leti taha klienditeenindajana. Pidin töötama 12 tundi järjest. Lubati lisaks töötukassast saadavatele rahadele ka kohapeal palka maksta. Kuna mul pole mingit muud sissetulekut ja töötukassast oleksin nagunii saanud päeva eest ainult 3,80, siis nõustusin ma selle tööga ja ületundidega. Kui mina sellesse asutusse praktikale tulin, siis töötas siin veel üks tütarlaps, kes hiljem aga vallandati põhjusel, et on puudujäägid. Sama juhtus ka minuga, kui hakkasin oma palga kohta küsima, et kui palju mul siis saada on ja millal palka makstakse, möödunud oli juba 1 kuu. Aga vastuseks sain, et me lõpetasime töötukassas sinuga juba koostöö ja palka pole mul midagi saada, kuna ma olevat varastanud, sest puudujäägid on nii suured. Ütlesin, et vaadake kaamerasalvestisi, ma ei ole ju midagi võtnud. Selles toidukohas on üleval kaamerad. Minu küsimus on see, et mida nüüd edasi teha ja kas üldse on võimalik midagi teha. Kelle poole või kuhu peaksin pöörduma?

Vastus: Kaia Taal, nõustamisjurist, Tööinspektsiooni Põhja inspektsioon, www.ti.ee

Selgitan alustuseks, et registreeritud töötul tuleb töötukassat teavitada enda tööle asumisest. Tööpraktika ajal ei tohi tööandja sõlmida praktikandiga töölepingut ega maksta talle töötasu ning 16-17-aastane praktikant tohib praktikal osaleda kuni 35 tundi nädalas (lähemalt töötukassa kodulehelt http://www.tootukassa.ee/content/ettevotjale-ja-koostoopartnerile/toopraktika ). Töötukassa tööpraktikaga seotud küsimustega saate pöörduda Töötukassa poole näiteks infotelefonil 15501.

Kui aga olete olnud (suulise) töölepinguga tööl ja tööandja on jätnud väljateenitud töötasu välja maksmata, st tasaarvestanud seda enda kahju hüvitamise nõudega, siis peab tööandjal selleks olema töötaja kirjalik nõusolek. Nõusoleku puudumisel on töötajal õigus töövaidlusorgani kaudu nõuda enda saamata töötasu ja tööandjal õigus omakorda nõuda tekitatud kahju hüvitamist. Nõuet tuleb alati tõendada. Seega tuleks sellisel juhul ka tööandjal tõendada, et just see töötaja tekitas just nii suure kahju.

Individuaalse töövaidluse lahendamiseks saab pöörduda töötaja töökohajärgsesse töövaidluskomisjoni või kohtusse avaldaja selgelt ja ühemõtteliselt väljendatud nõudega. Üldine nõude aegumise tähtaeg on 4 kuud, saamata töötasu nõudel 3 aastat. Töövaidlusorgan teeb otsuse hinnates asjaolusid kogumis ja tuginedes tõendatud faktidele.

Tööinspektsiooni piirkondlike töövaidluskomisjonide kontaktid ja selgitused avalduse koostamise juurde leiate Tööinspektsiooni kodulehelt http://www.ti.ee/index.php?page=120 ning http://www.ti.ee/index.php?page=854& .

Pööran Teie tähelepanu asjaolule, et Tööinspektsiooni õigusalane selgitus ei tähenda seaduse ainuõige tõlgenduse kehtestamist. Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal ja kui tekib täiendavaid küsimusi, siis võtke palun uuesti ühendust. Töösuhetest tulenevate probleemidega on Teil alati võimalik pöörduda kohaliku Tööinspektsiooni juristi poole. Tööinspektsiooni juristide kontaktandmed ja vastuvõtuajad on kättesaadavad Tööinspektsiooni koduleheküljelt www.ti.ee. Samuti on Teil võimalik küsida nõu, helistades tööpäeviti kella 09.00-15.00 Tööinspektsiooni infotelefonile numbril 640 6000 või kirjutades e-posti aadressil jurist@ti.ee.