Tööõigus


Küsimus: Kas 5. aastat pikendatav käsundusleping on ikka seaduslik, sest tasustatavat puhkust ma ju ei saa?11.12.2013

Töötan käsunduslepinguga graafiku alusel, mida iga aasta alguses uuendatakse (01.01.-31.12.) juba viies aasta. Lepingus aga ei võimaldata mulle puhkust s.t. võin küll puhata, aga ilma puhkusetasu saamata. Tasuta puhkuse võtmisel aga kahanevad mu töötunnid, mis kahjuks ka kahandavad märgatavalt töötasu. Tahaksin teada, kas selline käsundusleping on ikka seaduslik?

Jõudu ja edu!

Vastus: Kaia Taal, nõustamisjurist, Tööinspektsiooni Põhja inspektsioon, www.ti.ee

Kuna käsundusleping pole tööleping, siis ei rakendata selle lepinguliigi puhul töölepingu seaduse (https://www.riigiteataja.ee/akt/122122012030?leiaKehtiv) sätteid - ei ole ette nähtud puhkuseid ega seatud piiranguid tähtaegadele seadusest tulenevalt. Neis on võimalik kokku leppida poolte vahel. Poolte vahelisi suhteid reguleerib käsunduslepingu puhul võlaõigusseadus (https://www.riigiteataja.ee/akt/129112013004?leiaKehtiv).

Kui töötate aga nn graafiku alusel, viitab see siiski töölepingulisele suhtele, kuna käsunduslepingu puhul ei allu töötaja tööandja juhtimisele ja kontrollile. Käsundusleping on teenuse osutamise leping käsundi täitmiseks kokkulepitud tingimustel, sealhulgas kokkulepitud ajal. Tööajakava ehk graafiku koostab ent tööandja. See reguleerib töötamist tööandja huvides, tema vahenditega ja tema poolt protsessi juhtides.

Seetõttu on väga oluline eristada lepingut sõlmides tegeliku tahte sisus nende kokkulepete eesmärke.

Töölepingu seaduse (TLS) § 1 lõige 2 sätestab, et tegemist on eelkõige töölepinguga, kui tehakse tööd, mille eest saadakse tasu. Lepingu sõlminud pooltel on õigus väljendada oma vaba tahet. Samuti on õigus pooltel pöörduda lahkhelide korral töölepingulise suhte tuvastamiseks töövaidlusorganisse.

Selgitan, et töölepingu korral on tähtajalist lepingut võimalik sõlmida vaid siis, kui seda õigustab tehtava töö ajutine iseloom ning kuni viieks aastaks. Vastasel juhul on leping algusest peale tähtajatu. Alates kolmandast järjestikusest tähtajalisest lepingust, mille vahele on jäänud vähem kui kaks kuud, loetakse tähtajaline tööleping tähtajatuks. Samuti on tähtajatu leping, mida pikendatakse teist korda järjest viie aasta jooksul (TLS §§ 9, 10).

Täpsemalt töölepingu ja teenuselepingu erisustest saate lugeda internetis portaalist www.tööleping.ee, otselink:
http://www.tööleping.ee/tootajale#2-milline-leping-töö-tegemiseks-sõlmida.

Pööran Teie tähelepanu asjaolule, et Tööinspektsiooni õigusalane selgitus ei tähenda seaduse ainuõige tõlgenduse kehtestamist. Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal ja kui tekib täiendavaid küsimusi, siis võtke palun uuesti ühendust. Töösuhetest tulenevate probleemidega on Teil alati võimalik pöörduda kohaliku Tööinspektsiooni juristi poole. Tööinspektsiooni juristide kontaktandmed ja vastuvõtuajad on kättesaadavad Tööinspektsiooni koduleheküljelt www.ti.ee. Samuti on Teil võimalik küsida nõu, helistades tööpäeviti kella 09.00-15.00 Tööinspektsiooni infotelefonile numbril 640 6000 või kirjutades e-posti aadressil jurist@ti.ee.