Tööõigus


Küsimus: Kuidas arvestatakse keskmist palka õppepuhkuse ajal, kui töötasu on vahepeal muutunud?09.12.2013

1. Kuidas arvestatakse keskmist töötasu õppepuhkuse päevade eest, kui õppepuhkuse päevade kasutamise kuul on töötasu muutunud. Näiteks õppepuhkuse päevad 5-8 september ja alates 1. septembrist tõusis töötasu 300 eur.
2. Kuidas arvestatakse õppepuhkuse eest tasu sellisel juhul kui antud töökohas on töötatud alla 4 kuu (näiteks 3 kuud). Millise tasu alusel arvestatatakse kesmine?
(need 2 küsimust ei ole omavahel seotud)

Vastus: Kaia Taal, nõustamisjurist, Tööinspektsiooni Põhja inspektsioon, www.ti.ee

Õppepuhkus on töölepingu seaduse (TLS) § 67 ja täiskasvanute koolituse seaduse (TäKS) alusel töötajale võimaldatav puhkus, mis tasustatakse TäKS §-is 8 sätestatu järgi.

Koolitusel osalemiseks kalendriaasta jooksul antavast kuni 30 kalendripäevasest puhkusest makstakse tasemekoolitusega ja tööalase koolitusega seotud õppepuhkuse ajal töötajale keskmist töötasu 20 kalendripäeva eest. Tasemekoolituse lõpetamiseks täiendavalt antava 15-kalendripäevase õppepuhkuse eest makstakse töötajale töötasu alammääras.

Kuna õppepuhkust kasutatakse kalendripäevades, toimub tasustamine keskmise kalendripäevatasu järgi. Keskmise töötasu arvutamisele kohaldatakse Vabariigi Valitsuse määrust nr 91 (edaspidi Määrus, 11.06.2009.a. https://www.riigiteataja.ee/akt/129032013021?leiaKehtiv ), mille § 4 reguleerib kalendripäevatasu arvutamise aluseid.

Keskmise kalendripäevatasu arvutamiseks liidetakse arvutamise vajaduse tekke kuule (puhkuse korral on see kuu, millele langeb eelviimane tööpäev enne puhkuse algust) eelnenud kuue kalendrikuu jooksul töötaja teenitud töötasud, mis on töötajale sissenõutavaks muutunud (st palgapäev nende maksmiseks on kätte jõudnud) ja jagatakse sama ajavahemiku kalendripäevade arvuga.

Seega ei sõltu (õppe)puhkuse tasu arvutamine puhkuse kasutamise kuul toimunud palgamuudatusest, vaid puhkuse väljamaksmise päevale eelneva kuue kuu töötasudest. Kui töötajale maksti nende eelnenud kuue kalendrikuu eest ainult muutumatu suurusega töötasu, siis puhkusetasu maksmiseks keskmist töötasu ei arvutata ja töötajale makstakse muutumatu suurusega töötasu (Määruse § 1 (1)). Töötajale puhkusetasu soodsamalt arvutada (näiteks uue, kõrgema palga järgi) seadus ei keela. Arvestada tuleb ettevõttes töötajate võrdse kohtlemise põhimõtet.

Juhul, kui nimetatud kuuekuulist perioodi töötasude arvestamisel veel pole (näiteks töötaja on töötanud alles kolm kuud), võetakse keskmise töötasu arvutamisel aluseks kalendrikuud, mille eest on töötajale töötasu sissenõutavaks muutunud. Kui keskmise töötasu arvutamise vajadus tekib juba enne esimest palgapäeva, siis keskmist töötasu ei arvutata ja töötajale makstakse kokkulepitud töötasu (Määruse § 2 lg 3).

Tasud, mille alusel arvestatakse keskmist töötasu, on Määruse §-is 2 lg-s 1 nimetatud töötasuna teenitud summad, st arvesse ei lähe puhkusetasud, haigushüvitised jms. Seetõttu vähendatakse ka mõlemal eeltoodud juhul arvutamise aluseks olevate kalendripäevade arvu nende kalendripäevade võrra, mil töötaja oli ajutiselt töövõimetu, puhkusel jm TLS §-is 19 nimetatud juhtudel.

Pööran Teie tähelepanu asjaolule, et Tööinspektsiooni õigusalane selgitus ei tähenda seaduse ainuõige tõlgenduse kehtestamist. Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal ja kui tekib täiendavaid küsimusi, siis võtke palun uuesti ühendust. Töösuhetest tulenevate probleemidega on Teil alati võimalik pöörduda kohaliku Tööinspektsiooni juristi poole. Tööinspektsiooni juristide kontaktandmed ja vastuvõtuajad on kättesaadavad Tööinspektsiooni koduleheküljelt www.ti.ee. Samuti on Teil võimalik küsida nõu, helistades tööpäeviti kella 09.00-15.00 Tööinspektsiooni infotelefonile numbril 640 6000 või kirjutades e-posti aadressil jurist@ti.ee.