Tööõigus


Küsimus: Kui kaua on õigus palgateemalist pretensiooni veel tagantjärgi esitada?03.12.2013

Tööandjaga oli tähtajaline leping kuni 01.12.2012 aga tööd ei olnud alates oktoobri algusest. Istusime paarimehega kodus. Kas meil oleks olnud õigus saada miinimum või keskmist palka (mis iganes rahalist kompensatsiooni) kodus oldud aja eest kuna leping veel kehtis, aga tööandja ei suutnud tööd pakkuda? Olin selles firmas tööl üle 2 aasta, paarimees aasta ringis. Või kas olen probleemiga hiljaks jäänud? Kusagilt lugesin, et pretensioone on õigus esitada 2 aastat pärast lepingu lõppemist.

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Toetudes töövaidluskomisjoni otsustele, mis käsitlevad töötasuga seotud vaidlusi, on esmapilgul vähetõenäoline töötaja jaoks nimetatud probleemi positiivne lahendus.
Vastavalt töölepinguseaduse § 35 peab tööandja maksma töötajale keskmist tasu aja eest, mil tööandja ei ole töötajale andnud tööd, kuigi töötaja on töö tegemiseks valmis, kuid siin võivad esile kerkida mitmed nüansid, mis ei pruugi teie kasuks töötada.
Näiteks: kas ja kuidas olete aktiivsust üles näidanud töövalmisolekuks nimetatud ajahetkel, on teil esitada sellekohaseid tõendusmaterjale jms?
Töösuhetest tulenevate õiguste tunnustamiseks ja rikutud õiguste kaitseks nõude esitamise tähtaeg töövaidluskomisjoni või kohtusse pöördumiseks on neli kuud (ITVS § 6 lg 1) ja töötasu nõude esitamise tähtaeg on kolm aastat (ITVS § 6 lg 3).

Täpsemat vastust nõude aluse kohta saab anda, kui on tutvutud kõikide asjakohaste materjalidega.
Kui teil leidub vastavaid tõendeid ning vajate oma küsimuse lahendamiseks konsultatsiooni, leiate vajaminevad kontaktid meie kodulehelt: http://www.metiabi.eu/kontakt.html

Merike Michelson
www.metiabi.eu