Tööõigus
Küsimus: Kui töölepingu tähtaeg on möödas, kas tööandja peab tegema uue töölepingu või saab ta keelduda?22.11.2013
Tööleping kehtivusega 1.10.2010-1.04 2011, on tänaseks kehtetu. Soovisin, et tööandja kirjutaks uue töölepingu. Töölepingul on vanad andmed (töötaja aadress ning palk on arvutatud kroonides). Tööandja ei olnud nõus kirjutama, vastas hoopis, et minu andmed selle kohta, et ma töötan, on internetis olemas, haigekassa olemasolu saan ma vaadata haigekassa lk-l jms. Mainis, et uue seadusega pole paberkandjal vaja, kõik läheb automaatselt edasi. Ja üldsegi pole vaja mul lepingut kellelegi näidata. See vestlus tekitab minus ebakindlust.
Vastus: Kaia Taal, nõustamisjurist, Tööinspektsiooni Põhja inspektsioon, www.ti.ee

Töölepingu kirjalik vorm on endiselt töölepingu seadusega (edaspidi TLS) kohustuslik üle kahenädalase töösuhte korral. Lisaks sätestab TLS § 5 lg 1 tööandja kohustuse teavitada töötajat kirjalikult samas lõikes loetletud andmetest. Need andmed sisalduvadki enamasti juba töölepingus. Kui andmed (sealhulgas töötaja elukoht ja töötasu vääring) muutuvad, on tööandja kohustus muudatusest töötajale ühe kuu jooksul kirjalikult esitada (TLS § 5 lg 4).
Tähtajaline tööleping lõpeb tähtaja möödumisel või loetakse tähtajatuks, kui töötaja jätkab töö tegemist ja tööandja pole avaldanud viie tööpäeva jooksul tahet leping siiski lõpetada (TLS § 80 lg 1 ja 3).
Kui tähtaja nö ületanud leping ei lõpe, puudub vajadus uue lepingu sõlmimiseks. Selline tööleping pole kehtetu, vaid uue, so tähtajatu kehtivusega. Tulenevalt selgitusest eespool on tööandjal kohustus muutunud tingimusest töötajale kirjalikult teavitada. Kui tööandja muudatusi kirjalikult ei esita, on töötajal õigus neid nõuda. Nüüd peab tööandja muutunud tingimused esitama töötajale kirjalikult kahe nädala jooksul sellise nõude saamisest. Nimetatud kohustuse järelevalve pädevus on Tööinspektsioonil, kuhu töötaja saab kaebusega pöörduda, kui ka peale nõude esitamist tööandja teda kirjalikult ei teavita.
TLS § 5 lg 2 järgi esitatakse töölepingu andmed heauskselt, selgelt ja arusaadavalt ning tööandjal on õigus nõuda nende kättesaamise kohta töötajalt kinnitust (sh allkiri). Kirjalik tööleping on väga oluline tõend kokkulepitu kohta.
Pööran Teie tähelepanu asjaolule, et Tööinspektsiooni õigusalane selgitus ei tähenda seaduse ainuõige tõlgenduse kehtestamist.
Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal ja kui tekib täiendavaid küsimusi, siis võtke palun uuesti ühendust.
Töösuhetest tulenevate probleemidega on Teil alati võimalik pöörduda kohaliku Tööinspektsiooni juristi poole. Tööinspektsiooni juristide kontaktandmed ja vastuvõtuajad on kättesaadavad Tööinspektsiooni koduleheküljelt www.ti.ee. Samuti on Teil võimalik küsida nõu, helistades tööpäeviti kella 09.00-15.00 Tööinspektsiooni infotelefonile numbril 640 6000 või kirjutades e-posti aadressil jurist@ti.ee.
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Tööõigus