Tööõigus


Küsimus: Kas tööandja saab mind 5 päevaks kuus panna sundpuhkusele ja kas peaksin tasu ka saama selle eest?25.11.2013

Tere.
Töötan kaubanduses suures ettevõttes. Olen seal töötanud alates aprillikuust, vahetustega. Nüüd on mind pandud nn. sundpuhkusele, alates 25.novembrist-29.novembrini. Kuskilt ei kajastu, et olen selle eest ka tasu saanud. Sooviks teada, mis õigusega kaupluse juhataja paneb mind puhkusele ilma minuga konsulteerimata. Ja kuidas käib sellisel juhul puhkuse tasustamine. Novembris 5 päeva, jaanuaris 5 päeva, veebruaris 5 päeva jne. Mis õigusega kaupluse juhataja paneb mind sundpuhkusele, kas see on seadusega kooskõlas ning kuidas käib sellisel juhul puhkuse tasustamine? Suured tänud.

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Tööandjal on õigus töötaja sundpuhkusele saata, kui ta on saanud tööinspektorilt Eesti Vabariigi töölepingu seaduse § 68 alusel nõusoleku, andnud töötajale kirjaliku teatise sundpuhkusele saatmise kohta, ning töötaja on nõustunud sundpuhkusele jäämisega.
Sundpuhkusele saatmisest tuleb töötajale ette teatada vähemalt kaks nädalat ning teatis peab olema vormistatud kirjalikult.
Kui töötaja ei nõustu sundpuhkusele saatmisega, on tal õigus nõuda töölepingu lõpetamist TLS § 82 alusel. Sel juhul lõpetatakse tööleping päevast, mil töötaja oleks pidanud sundpuhkusele jääma.
TLS § 82 alusel töölepingu lõpetamisel peab tööandja lisaks lõpparvele maksma töötajale hüvitist kuni kahe kuu keskmise palga ulatuses.

Kui tööandjal ei ole tööd anda ja ta nõuab töötajalt kojujäämist, peaks töötaja nõudma tööandjalt kirjalikku korraldust koos põhjendusega, millest kojujäämine on tingitud.
Kui tööandja keeldub kirjalikku korraldust andmast, on mõistlik tööl edasi käia isegi juhul, kui tööd ei ole. Vastasel juhul võib tööandja, kasutades ära töötaja teadmatust, lõpetada töölepingu töökohustuste rikkumise tõttu TLS § 86 p 6 alusel.

Kui tööandja rakendab osalist tööaega või saadab töötaja osaliselt tasustatavale puhkusele ilma töötaja või tööinspektori nõusolekuta, on tööandja kohustatud töötajale maksma hüvitust saamata jäänud palga ulatuses.

Merike Michelson
www.metiabi.eu