Tööõigus


Küsimus: Kas tööandjal on õigus summeerida töötunde mitmete kuude lõikes, kui puudub selle kohta kokkulepe?18.11.2013

Tere
Minul mure tööaja arvestuse ja ületundidega, millele ei oska lahendust leida. Töötan graafiku alusel, erineva pikkusega tööpäevadega. Summeeritud tööaja kohta puudub töölepingus märge, nii nagu pole siis ka kokkulepet summeerimisperioodi pikkuse kohta, mis, nagu ma tean, võib olla kuni 4 kuud (ei tööta valdkonnas, kellele laieneb 12-kuuline perioodi pikkus). Tihti tekib ületunde. Siit ka küsimus, kas tööandjal on õigus summeerida töötunde mitmete kuude lõikes, kui puudub selle kohta kokkulepe?

Vastus: Kaia Taal, nõustamisjurist, Tööinspektsiooni Põhja inspektsioon, www.ti.ee

Kuivõrd töötate tööajakava alusel, kus tööaeg jaguneb ebavõrdselt, olete läbi kaudse tahteavalduse (tegu, tsiviilseadustiku üldosa seaduse § 68 lg 3) nõustunud tööaja summeerimisega. Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 6 lg 6 kohustab tööaja summeerimise kokkuleppe puhul tööandjat teavitama töötajat töölepingu kirjalikus dokumendis tööajakava teatavaks tegemise tingimustest, sealhulgas summeerimise arvestusperioodi pikkusest. TLS § 46 lg 1 sätestab üldiseks maksimaalseks arvestusperioodi pikkuseks neli kuud.

TLS § 47 lg 1 alusel kohustub töötaja täitma tööülesandeid tööandja ettevõttes tavalisel ajal, kui ei ole kokku lepitud teisiti. Tööaja korraldusest tööandja juures teavitatakse töötajaid enamasti ettevõtte reeglites töökorraldusele (endine sisekorra eeskiri).

Kuivõrd ületunnitöö arvestus tööaja summeerimise korral saab toimuda alles arvestusperioodi lõpus (TLS § 44 lg 1), on väga oluline teada selle kestust.

Kui tööandja pole töö(aja)korralduse andmeid töötajale enne tööle asumist esitanud, võib töötaja neid igal ajal nõuda. Tööandja peab sel juhul need andmed töötajale esitama kahe nädala jooksul arvates sellise nõude saamisest (TLS § 5 lg 3). Nimetatud kohustuse järelevalve pädevus on Tööinspektsioonil, kuhu töötaja saab kaebusega pöörduda, kui talle tööandja poolt andmeid ka kahe nädala jooksul ei esitata.

Seega on tööandjal õigus tööaega summeerida kuni nelja kuu lõikes, kui poolte vahel on kokkulepe tööaja summeerimiseks (töötamine tööajakava alusel) ning kohustus töötajale teavitada arvestusperiood (milliste kuude lõikes summeerimine toimub).

Pööran Teie tähelepanu asjaolule, et Tööinspektsiooni õigusalane selgitus ei tähenda seaduse ainuõige tõlgenduse kehtestamist.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal ja kui tekib täiendavaid küsimusi siis võtke palun uuesti ühendust.
Töösuhetest tulenevate probleemidega on Teil alati võimalik pöörduda kohaliku Tööinspektsiooni juristi poole. Tööinspektsiooni juristide kontaktandmed ja vastuvõtuajad on kättesaadavad Tööinspektsiooni koduleheküljelt www.ti.ee. Samuti on Teil võimalik küsida nõu, helistades tööpäeviti kella 09.00-15.00 Tööinspektsiooni infotelefonile numbril 640 6000.