Tööõigus


Küsimus: Kas mind saab lihtsalt ühest firmast teise tõsta, kui ma pole kuhugi allkirja andnud ega kokku leppinud?09.11.2013

Olen töötanud ühes firmas ligi 8 aastat. Nüüd tõsteti mind lihtsalt ühest firmast teisse, mis mõlemad kuuluvad ühele omanikule. Töökoht on samas majas ja ka põhipalk pidi samaks jääma, lihtsalt palka maksva firma nimi muutus. Kuna see ümber kolimine toimus kuu keskel ja nüüd palgapäeval sain ma kaks palgalipikut. Mina pole kuhugile vahepeal alla kirjutanud ega midagi konkreetset kellegiga suusõnaliseltki kokku leppinud. Pole eelmist töölepingut lõpetanud ega ka uuele alla kirjutanud. Kas saab nii lihtsalt üle tõsta? Samas on mu endise palga maksja lipiku peal ka rida puhkuse hüvitus, millest on tegelikult juttu olnud ja nad pidid mu kasutamata puhkuse päevad üle kandma. Kuidas see asi tegelikult peaks käima? Arvan praegu et ma olen petta saanud.
Kuna ma vanas firmas sain lisatasu ka müügi pealt aga uues mitte, siis juba sellega seoses kaotasin see kuu umbes 500 eurot.
Ja kuna olin vanas firmas töötanud ligi 8 aastat, siis kaotan lihtsalt ka selle tööstaaži ilma mingisuguse kompensatsioonita? Ja mulle millegipärast tundub, et nii kahelt firmalt palka saanuna, maksin ma ka makse rohkem kui oleks pidanud.
Palun vastake, küsimuste korral täpsustaksin meelsasti.

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Töötaja ei ole kabenupp, mida tööandja omatahtsi liigutada võib. Kuigi Teie küsimusest ei selgu, kas tegemist on ettevõtte ülemineku, ühinemise või tõepoolest töötaja meelevaldse ümbertõstmisega ühest ettevõttest teise, võib eeldada tööandja käitumises mitmeid olulisi rikkumisi, eelkõige informeerimiskohustuse rikkumist TLS § 113 mõistes koos sealt tulenevate tagajärgedega.
Võib samuti eeldada, et Teil peaks olema jätkuvalt kehtiv tööleping ettevõttega, kus olete töötanud ligi 8 aastat. Valvsaks teeb asjaolu, et palgalipiku peal on rida puhkusehüvitise kohta, sest vastavalt seadusele võib puhkust hüvitada rahas ainult töösuhte lõpetamise korral. Sellises olukorras olete tõepoolest kaotanud oma varasema ligi 8-aastase tööstaaži tööandja juures, mis töötuks jäädes annaks Teile Töötukassa hüvitiste ja võimaliku koondamise korral olulise eelise. Ilmselt tuleks kaaluda töölepingu tööandjapoolse lõpetamise vaidlustamist.
OLULINE: Töölepingu lõpetamise vaidlustamise tähtaeg on 30 kalendripäeva!
Soovitaksin tulla konsultatsioonile, võttes kaasa kõik asjakohased dokumendid ja tõendid. Konsultatsiooni käigus täpsemat informatsiooni saades on võimalik ülevalpool esitatud tingiv kõneviis muuta kindlaks kõneviisiks koos konkreetse tegevuskavaga, kuidas oma õiguste eest seista.
Õiglast lahendust soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
50 77 419