Tööõigus


Küsimus: Kas saan välja võtta lõputöö jaoks 15 täiendavat õppepäeva kui "tavalised" õppepäevad on veel kasutamata?14.10.2013

Tere!
Sooviksin väga teada, kui olen võtnud 14 kalendripäeva õppepuhkust välja juba sel kalendriaastal (ettenähtud on 30, sellest 20 on tasustatud). Nüüd olen lõpetamas ja kas mul on võimalik võtta kohe see 15 päeva täiendavat puhkust lõputöö jaoks välja või pean enne võtma välja kõik muu, st 20 tasustatud ja 10 tasustamata? Või võib näiteks võtta välja 20 tavalist õppepuhkuse päeva ja 15 lõputöö jaoks? Mul oleks lihtsalt hetkel vaja ainult lõputöö jaoks 15 päeva, kuid kas see on võimalik kui võtsin aasta algul kooli õppetöö jaoks 14 päeva juba välja TAVALIST õppepuhkust. Tööandja väidab, et pean enne 30 päeva välja võtma, et 15 saada. On see nii? Või on see siiski minu valik?

Lugupidamisega

Vastus: Tanel Melk, partner/jurist, Advokaadibüroo LMP OÜ, www.lmp.ee

Täiskasvanute koolituse seaduse (TäKS) § 8 lõike 2 kohaselt antakse töötajale või avalikule teenistujale koolituses osalemiseks kalendriaasta jooksul kokku 30 kalendripäeva õppepuhkust. TäKS-i § 8 lõike 2 kohaselt makstakse neist 20 kalendripäeva eest keskmist töötasu, kui tegemist on tasemekoolituse või tööalase koolitusega. Ülejäänud kümne kalendripäeva eest tööandjal kohustust tasu maksta ei ole. Lisaks viidatud 30 kalendripäevale on töötajal TäKS-i § 8 lõike 4 kohaselt õigus võtta täiendavalt 15 kalendripäeva õppepuhkust tasemekoolituse lõpetamiseks. Selle eest makstakse tasu töötasu alammäära ulatuses.
Eespoolöeldust tulenevalt võib järeldada, et tasemekoolituse lõpetamiseks on võimalik kasutada nii TäKS-i § 8 lõike 2 alusel antavat n-ö tavalist õppepuhkust kui ka TäKS-i § 8 lõike 4 alusel antavat lõpetamiseks mõeldud täiendavat õppepuhkust. Oluline on tööandjale õppepuhkuse taotlemisel selgelt väljendada, millisel alusel õppepuhkust võtta soovitakse. Tööandja võimalus täiendava õppepuhkuse andmisest keelduda oleks vastuolus olukorraga, kus sama töötaja soovib veel kasutamata allesjäänud tavapärase õppepuhkuse osa kasutada sama aasta jooksul muuks koolituseks. Seega TäKS § 8 lg 4 alusel antav täiendav puhkus on pigem lisavõimalus neile, kes muu õppepuhkuse kas ära kasutanud või siis soovivad seda samal aastal veel kasutada. Samas tuleb mainida, et seadus on mitmeti tõlgendatav ja Riigikohus selles küsimuses oma seisukohta öelnud pole.


Tanel Melk
Tanel Melk & Partners Law Firm
juhtivpartner

Tallinn & Tartu
Tel: 7 300 400
E-post: info@melk.ee
www.melk.ee