Tööõigus


Küsimus: Kas tööandjal on õigus keelduda staažipäevade andmisest põhjendusel, et kedagi ei ole "vahetusse" panna?02.08.2013

Tervist,
Kas tööandjal on õigus keelduda staažipäevade andmisest põhjendusel, et on ressursipuudus ja kedagi ei ole "vahetusse" panna. Töö on jooksva graafiku alusel (kolmekuuliselt summeeritud), kuna vajadus staažipäevade järele tekkis ootamatult, ei olnud võimalik kuu algul graafiku soovidesse seda kirja panna (tööandjat 2 kuud ette teavitada), ja graafiku saab iga kuu 25-ndaks kuupäevaks. (soov oleks tulnud kirja panna 02.07, et seda oleks arvestatud augusti graafiku koostamisel).

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Jääb küll selgusetuks, millistest staažipäevadest on jutt, sest töölepingu alusel töötavatele töötajatele ei ole staaži eest puhkust ette nähtud. Alljärgnev on info puhkuse korrektse vormistamise ja poolte (töötaja ja tööandja) õiguste kohta.

Puhkuse kasutamine toimub üldjuhul puhkuste ajakava alusel. Ajakavasse märkimata puhkuse kasutamisest peab töötaja tööandjale ette teatama 14 kalendripäeva kirjalikus taasesitamist võimaldavas vormis.
Põhipuhkuse aja määrab tööandja, arvestades töötajate soove, mis on mõistlikult ühitatavad tööandja ettevõtte huvidega (TLS § 69).
Ajakava koostamisel on tööandja kohustatud arvestama ka sellega, et töötajale tuleb võimaldada välja töötatud puhkuse kasutamine enne puhkusenõude aegumist.
Töölepingu seaduse §137 kohaselt aegusid kõik nõuded, mis tekkisid enne 1.juulit 2009, 4 aasta jooksul. Seega puhkused, mis olid väljatöötatud ja aegumata 30.06.2009 seisuga, aegusid 01.07.2013.a.
Õigus nõuda põhipuhkust sobival ajal on:
1) naisel vahetult enne ja pärast rasedus- ja sünnituspuhkust või vahetult pärast lapsehoolduspuhkust;
2) mehel vahetult pärast lapsehoolduspuhkust või naise rasedus- ja sünnituspuhkuse ajal;
3) vanemal, kes kasvatab kuni seitsmeaastast
4) lastevanemal, kes kasvatab seitsme- kuni kümneaastast last, – lapse koolivaheajal
5) koolikohustuslikul alaealisel – koolivaheajal.
Ülejäänu suhtes tuleb saavutada kokkulepe.

Kuna töölepinguseadusest ei tulene keeldu poolte kokkuleppel kasutamata aegumata põhipuhkuse aegumistähtaja pikendamiseks, siis töötaja kasuks sõlmitavad kokkulepped on TLS § 2 järgi lubatud.
Kui pooled soovivad sellist kokkulepet sõlmida, oleks mõistlik see vormistada kirjalikult välistamaks hilisemaid vaidlusi.

Poolirahuldavaid kokkuleppeid soovides:

Merike Michelson
www.metiabi.eu