Tööõigus
Küsimus: Kui töövõimetuspensionär ei jõua enam rakel tööl edasi töötada, kas tööandja peab pakkuma kergemat tööd?02.05.2013
Ma töötan farmis. Töö on füüsiliselt väga raske. Olen 50% töövõimetuspensionär, enam ei jõua täiskoormusega tööd teha. Kas tööandja peab võimaldama seaduse järgi kergemat tööd või peangi töölt omal soovil lahkuma, kusjuures viimase otsuse korral ma kaotan oma sissetuleku ja ka töötu abiraha makstakse ju vaid 60 eurot kuus?
Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Teil on töölepinguga võetud kohustus täita teatud tööülesandeid. Juhul, kui kokkulepitud töö tegemine on muutunud Teile ülejõukäivaks, saate ise töölepingu erakorraliselt üles öelda TLS § 91 lg 3 alusel. Paraku jääb sellisel juhul töötukassa toetus marginaalseks.
Parem lahendus oleks, kui tööandja ütleks ise Teiega sõlmitud töölepingu erakorraliselt üles TLS § 88 lg 1 p 1 või p 2 alusel (töövõime vähenemine tervise või kohanematuse tõttu). Tööandjale see täiendavaid kulutusi kaasa ei too ja ka Teil jääks saamata koondamishüvitis, kuid sellel alusel töösuhet lõpetades saaksite Töötukassast vastavalt oma staažile töötuskindlustushüvitist, mis ületab oluliselt Teie poolt märgitud 60 eurot.
Kuna TLS § 88 lg 1 p 1 või p 2 alusel töölepingu ülesütlemine tööandja poolt nõuab temalt teatud protseduuride järgimist ja vigade korral võivad tagajärjed olla temale kulukad, siis tihtipeale tööandjad väldivad sellist töösuhte lõpetamist.
Parimaks lahenduseks oleks, kui saate tööandjaga kokkuleppele, et tema ütleb töölepingu erakorraliselt üles eelpool nimetatud alusel. Kui tööandja kardab teha saatuslikke vigu, siis on temal võimalus tulla tasuta konsultatsioonile: http://www.metiabi.eu/Uudised/ .
Tööandjaga edukaid läbirääkimisi soovides:
Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Tööõigus