Tööõigus


Küsimus: Kas tööandja võib puudujäägi tõttu ilma töötajapoolset selgitust küsimata töötasust kinni pidada?14.04.2013

Tere,
Töötajaga on sõlmitud: Täieliku materiaalse vastutuse leping, kus töötaja asudes teenindaja ametikohale, võtab endale täieliku materiaalse vastutuse seoses ettevõtte poolt talle usaldatud väärtuste tagamata jätmise eest.
Kahju hüvitamise punktina on sätestatud: Kui kahjusumma ei ületa töötaja ühe kuu keskmist töötasu, on tööandjal õigus pidada kahjusumma kinni töötaja töötasust ilma viimase nõusolekuta. Korraga on lubatud kinni pidada kuni 20% töötaja igakuisest töötasust.
Antud lepingus, materiaalse vastutuse ülempiiri ja hüvitist pole sätestatud ega ka makstud töötajale. Kolmel kuul on palgast kinni peetud ilma töötajapoolset selgitust küsimata inventuuri puudujäägid, kinnipeetav summa on igale töötajale erinev (seotud töötundidega).
Lepingus on küll punkt: Töötajal on kohustus osa võtta temale usaldatud väärtuste inventeerimisest, aga ühelgi inventuuril pole antud töötaja osalenud, enne palgapäeva töökoha seinal leht, kus kirjas kui palju on inventuuri puudujääk ja milline on igalt töötajalt kinnipeetav summa palgast, allkirja ega nõusolekut töötajalt sellele ei võeta, puudujääk peetakse kinni müügihindades.
Lepingus kirjas: Töötaja materiaalse vastutuse aluseks on inventeerimise käigus tuvastatud väärtuste puudujääk. Töötaja võetakse materiaalsele vastutusele pärast kahju tekkimise põhjuste põhjalikku ja igakülgset uurimist, tutvudes sealjuures töötaja kirjaliku seletusega.
Mingit seletust pole töötajalt küsitud ega selgitatud, millest puudujäägid on tekkinud, samuti pole antud töötajat süüdistatud puudujäägi tekkimises.
Lepingus on küll punkt: Töötaja vabaneb materiaalsest vastutusest juhul kui tõendab, et ei ole kahju tekkimises süüdi.
Kui pole saanud süüdistust, siis kuidas oma süütust selgitada või tõendada?
Kas tööandjal on tuginedes antud materiaalse vastutuse lepingule kinni pidada sujuvalt puudujääke töötaja palgast? Kas juhul kui on sõlmitud täieliku materiaalse vastutuse leping on töötajal ainult kohustused ja tööandjal õigused?
Palun Teiepoolset kommentaari antud lepingule ja selgitust kuidas töötaja peaks käituma kui ei ole nõus selliste kinnipidamistega palgast. Kahjuks nüüd tuleb tegeleda tagajärgedega, sest antud lepingu allkirjastamisel ei osanud ette näha, et lepingu sõlmimise järgselt, igast palgast peetakse kinni märkimisväärne osa.
Tänan Teid, et pühendate aega minu probleemiga tegelemisele.
Parimat soovides.

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Vastuseks Teie pikale jutule: Kui Teie tööleping oleks kirjutatud pehmemat sorti paberile, siis võiks seda ühekordselt kasutada teatud väiksemat sorti privaatses ruumis, mis igas kodus olemas on, aga muud tarbeväärtust ma sellel ei näe.
Kuna tööandja ei ole täitnud TLS § 75 lg 2 tingimusi, siis on Teiega sõlmitud varalise vastutuse kokkulepe tühine. Teil on täielik alus kinnipeetud summad tööandjalt tagasi nõuda. Seda peaksite tegema kirjalikult, et jälg järgi jääks. Kui tööandja keeldub alusetult kinnipeetud töötasu tagastamist, võib Teil tekkida alus töölepingu erakorraliseks ülesütlemiseks tööandjapoolsete kohustuste rikkumise tõttu, mis omakorda toob tööandjale kaasa kohustuse maksta Teile hüvitist kolme kuu keskmise töötasu ulatuses.
Kui Teie ja Teie kolleegid soovivad töötasu tagasinõudmise protsessis konkreetset abi ja juhiseid, siis võiksite külastada meie värskelt avatud konsultatsioonipunkti Tallinnas, Kopli Arenduskeskuses, mille kohta täpsema info leiate meie kodulehelt: http://www.metiabi.eu/Uudised/ .
Väljateenitud tasu valutut ja kiiret kättesaamist soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu