Tööõigus


Küsimus: Kuidas toimida, kui sooviksin LHP naasmisel töötada osalise koormusega aga tööandja ei võimalda?30.11.2017

Tere.
Minu LHP saab läbi uue aasta alguses, kui laps saab 3-aastaseks. Pöördusin tööandja poole sooviga naasta tagasi tööle uuest aastast osalise tööajaga (varasemalt oli mul täiskoht). Asutus aga leiab, et osalise tööajaga minu ametikohal töötamine ei ole võimalik ja pakub mulle madalamal ametipositsioonil osalist tööaega. Hetke seisuga ma seda pakkumist vastu võtta ei soovi. Millised on nüüd minu variandid? Saan ma õigesti aru, et minu ainus variant on töölt omal soovil lahkuda ja esitada selleks avaldus. Või oleks kuidagi võimalik, et mind koondatakse päev pärast lapse 3-aastaseks saamist (hetkel on minu ametikohal LHP asendustöötaja) ja ma rahaliselt natuke võidaks? Samuti kui ma pean nüüd esitama ise lahkumisavalduse, siis millal ma seda peaksin tegema? Kas 30 päeva enne lapse 3-aastaseks saamist? Või milline oleks üldse mul kõige kasulikum käitumisviis?

Tervitades,
tänulik küsija

Vastus: Kaire Saarep, Ennetusosakonna juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lugupeetud pöörduja

Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) kohaselt lepivad töötaja ja tööandja töölepingu kirjalikus dokumendis kokku olulisemates töötingimustes, eelkõige tööülesannetes (TLS § 5 lg 1 p 3), töötasus (TLS § 5 lg 1 p 5), töökoormuses (TLS § 5 lg 1 p 7) jms. Tööleping on kehtiv dokument ja kohustuslik täitmiseks mõlemale poolele. Töölepingu tingimusi saab muuta üksnes poolte kokkuleppel (TLS § 12).

Seega kui töötaja naaseb lapsehoolduspuhkuselt, siis on tal endiselt kehtiv tööleping. Töötajale tuleb tagada samasugused tingimused nagu tal olid enne lapsehoolduspuhkusele minekut. Töötaja (või tööandja) võib tööandjale (või töötajale) teha ettepanekuid töölepingu tingimuste, nt töökoormuse või tööülesannete muutmiseks, kuid teisel poolel puudub kohustus ettepanekuga nõustuda.

Kui pooled kokkuleppele ei jõua, siis jätkub töösuhe endistel tingimustel. Kui töötajale töö enam endistel tingimustel ei sobi, siis on tal õigus töösuhe igal ajal omal soovil TLS § 85 lg 1 alusel üles öelda. Millal töötaja tööandjale ülesütlemisavalduse saadab, on töötaja enda otsustada. Töötaja võib seda teha nii lapsehoolduspuhkuse ajal kui peale selle lõppemist. Samas kui töötaja annab ülesütlemisavalduse ajal kui lapsephoolduspuhkus on lõppenud, siis tuleb tal etteteatamistähtaja jooksul käia tööl. Uute kokkulepete mitte saavutamisel tuleb täita kehtivat töölepingut ehk käia tööl samasugustel tingimustel kui enne lapsehoolduspuhkusele minekut.

Mis puudutab koondamist, siis TLS § 89 lg 1 kohaselt võib tööandja töölepingu erakorraliselt üles öelda, kui töösuhte jätkamine kokkulepitud tingimustel muutub võimatuks töömahu vähenemise või töö ümberkorraldamise tõttu või muul töö lõppemise juhul (koondamine). Koondamise otsuse saab teha üksnes tööandja.

Koondadamiseks peavad täidetud olema samaaegselt kaks tingimust. Esiteks peab ettevõttes olema toimunud töö ümberkorraldamine (nt kaks ametikohta liidetakse, toimub osakondade struktuuri muudatus vms) või väheneb töömaht (nt koolis väheneb õpilaste arv, tellimuste arv on oluliselt vähenenud vms) või töö lõpeb muul juhul (nt uue infotehnoloogilise lahenduse kasutuselevõtuga ei ole tarvis teatud ametikohta vms). Teiseks peab eelnimetatud olukord kaasa tooma selle, et töötajale ei ole kokkulepitud tingimustel tööd anda. Olulised kokkulepitud tingimused on mh töötasu, töökoormus, töötamise asukoht, tööülesanded.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).