Tööõigus


Küsimus: Kas kodus oldud aja eest tuleb tööandjal maksta, kuigi väidab, et tööd ei ole?16.12.2016

Tere,
Töötan töölepingu alusel autojuhina, tööajaks on märgitud 8 tundi päevas ja 40 tundi nädalas. Rakendatakse summeeritud tööaja arvestust, kus arvestusperioodiks on 4 kuud. Tööandja väidab, et tööd ei ole anda, kas siis kodus oldud aja eest tuleb tal maksta töötasu, kuna mina olen valmis tööd tegema?

Vastus: Anni Raigna, Tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Tere

Kui töötaja töötab summeeritud tööajaga, peab tööandja tagama, et arvestusperioodi lõpuks oleks tagatud kokkulepitud tööaeg. See tähendab, et üle- ja alatunnid selguvad arvestusperioodi lõpus. Kui arvestusperioodi lõpus selgub, et töötajal on tekkinud alatunde, tuleb need vastavalt töölepingu seaduse §-le 35 hüvitada keskmise töötasuga.

Isegi juhul kui tööandjal on mõnel kuul vähem tööd anda, kui teisel, peab tööandja tagama, et täistööajaga töötav töötaja ei saaks töötasu alla töötasu alammäära.

See tähendab, et isegi juhul, kui olete arvestusperioodi kestel ilma tööta, peab tööandja vähemalt alammäära ulatuses töötasu maksma. Kui arvestusperioodi lõpus selgub, et Teil on tekkinud alatunde, siis tuleb tööandjal need täiendavalt hüvitada (kinni tuleb maksta alammäära ja keskmise töötasu vahe).

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).