Tööõigus


Küsimus: Kas pean tööandjale kinni maksma raha, mis varastati autost koos minu dokumentidega, isegi kui vargus politseisse antud?29.11.2016

Tere. Minuga juhtus selline asi, et tööautost varastati minu telefon ja töö raha üle 800 euro. Asi antud politseisse. Töötan kalavedajajana. Mu ringil on ka sularahaga maksmise kliente, et käsitsi kirjutatud paberil, et mis toode ja kui palju. Seal pole käivet ega midagi ja üle päeviti pean nii koguma raha, et päevas umbes 2000 eurot taskus. Nüüd nädal peale vargust nõuavad, et kirjutan paberi, et neil õigus mul see raha palgast kinni pidada. On see kõik ikka õige?
Aitäh vastamise eest.

Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Tere

Töölepinguseaduse § 74 lg 1 järgi kui töötaja on töölepingut rikkunud hooletuse tõttu, töötaja vastutab ta tööandjale tekitatud kahju eest ulatuses, mille määramisel arvestatakse töötaja tööülesandeid, süü astet, töötajale antud juhiseid, töötingimusi, töö iseloomust tulenevat riski, tööandja juures töötamise kestust ja senist käitumist, töötaja töötasu, samuti tööandja mõistlikult eeldatavaid võimalusi kahjude vältimiseks või kindlustamiseks. Hüvitist vähendatakse tööandja tegevusega seonduva tüüpilise kahju tekkimise riski tagajärjel tekkinud kahju võrra. Töötaja hoolsuse hindamise aluseks on töölepingu seaduse § 16. Töötaja peab täitma töökohustusi lojaalselt, oma teadmiste ja oskuste kohaselt tööandja kasu silmas pidades ning töö iseloomust tuleneva vajaliku hoolsusega. Töölepingu täitmisel järgitav hoolsuse määr, mille järgimata jätmise korral töötaja vastutab lepingu rikkumise eest, määratakse tema töösuhte järgi, arvestades tööandja tegevuse ja töötaja tööga seotud tavalisi riske, töötaja väljaõpet, ametialaseid teadmisi, mida nõutakse töö tegemiseks, samuti töötaja võimeid ja omadusi, mida tööandja teadis või teadma pidi.
Käesoleval juhul sõltub kõik asjaoludest, mis hetkel autost raha ära varastati ja kas töötajal oli võimalik teha kõikvõimalik, et sellist riski maandada. Kui näiteks jäeti raha tööautosse ööseks, kui tööülesandeid ei täidetud ning öö käigus varastati tööautost raha ära, siis võib eeldada, et töötaja ei lähtunud vajaliku hoolsuse määrast, kuna ei arvestanud varguse riskiga ning ei teinud kõikvõimaliku selleks, et seda ei juhtuks.

Samas, olenemata vastutusest ja nõude olemasolust, tulenevalt töölepinguseaduse § 78 lg 1, ei ole võimalik tööandjal oma nõudeid töötaja töötasu nõudega tasaarvestada, kui selleks ei ole töötaja andnud kirjalikku nõusolekut. Kui töötaja on andnud selleks kirjaliku nõusoleku, tuleb lähtuda täitemenetluse seadustiku §-s 132 sätestatust, ehk sissetulekut ei arestita, kui see ei ületa ühe kuu eest ettenähtud palga alammäära suurust või vastavat osa nädala või päeva sissetulekust, arvestades ka ülalpeetavatega, kelle puhul tuleb jätta lisaks 1/3 palga alammäärast lapse kohta arestimata.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Grete Kirsimaa
Advokaadibüroo LMP
advokaat

Tallinn & Tartu & Valga
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee