Tööõigus


Küsimus: Kas koondamise korral peab tööandja pakkuma teist tööd või osalist tööd kirjalikult või võib see olla ka suuline pakkumine?24.11.2016

Kas koondamise korral peab tööandja pakkuma teist tööd või osalist tööd kirjalikult või võib see olla ka suuline pakkumine?
Firmast koondatakse töötaja, kes on ainukesena teinud aastaid kogu fintantstöö+sekretäri töö, ostuosakonna töö, personalitöö. Põhjuseks tuuakse ümberkorraldused ja töökoormuse vähenemine (kuigi töökoormus on endine). Ei ole ka kordagi pakutud poole kohaga tööd ja pole pakutud ka kodus oma firma kaudu teha tööd. Koondamisteatis on tüüpiline blankett - ei ole võimalust pakkuda asenduseks teist tööd -kui ettevõttel vabaneb samale erialale vastav töökoht, teeme koheselt pakkumise. Sama tekstiga on koondatud juba kümmekond töötajat. Kas tõesti ongi nii lihtne töötajad lihtsalt tööst ilma jätta või on töötajal ka mingid õigused tööandjalt rohkem ja kirjalikult infot saada firmas toimuvast. Mida peaks tegema.

Vastus: Anni Raigna, Tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Tere!

Enne töötaja koondamist tuleb töötajale pakkuda teist töökohta. See, millises vormis pakkumine peab toimuma, seadus ei reguleeri. Oluline on, et enne töösuhte ülesütlemist tööandja hindab kõiki oma võimalusi ning pakub võimalusel töötajale tööd. Töötajale töö säilitamiseks peab tööandja vajadusel korraldama täiendõppe või muutma töötingimusi, kui muudatused ei põhjusta talle ebaproportsionaalselt suuri kulusid.

Seda, kas teist tööd on anda või mitte peaks tööandja ka töötajale selgitama (suuliselt või kirjalikult). Vaidluse korral on tööandjal kohustus tõendada, et teist tööd ei olnud pakkuda või et teine töö ei oleks töötajale sobilik.

Kui töötaja ei ole koondamisega nõus, on tal õigus see 30 kalendripäeva jooksul töövaidlusorganis vaidlustada. Töövaidlusorganis peab tööandja tõendama, et koondamine on olnud põhjendatud ning põhjendada tuleb ka seda, miks teist tööd ei pakutud.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).