Tööõigus


Küsimus: Mida teha, kui tööandja paneb mind peamiselt õhtustesse vahetustesse, milles me kokku ei ole leppinud?10.11.2016

Tere, mis teha kui tööandja võib pakkuda ainult õhtuseid vahetusi, millised ei ole kasulik minu tervisele? Meil ei olnud kokkuleppet, et ma töötan ainult õhtul. Kauplus on avatud kella 07.30-22.00 aga ma töötan novembris ainult õhtul (18 tööpäeva - 16 õhtul ja 2 hommikul). Teised töötajad töötavad nii õhtul kui hommikul. Ta ütles, et kui ma ei saa töötada rohkem kui 8 tundi, siis ma pean töötama ainult õhtul. Probleem selles, et mul on tehtud töötukassas tööalase rehabilitatsiooni plaan ja selle graafikuga ma ei saa kasutada teenust, mis pakub rehabilitatsioonikeskus. Kas paindlik töögraafik tähendab, et võimalik panna päevad kuidas nad soovivad, näiteks kasutada pikk ja lühike nädal süsteem mis üldse ei ole mugav. Meil on summeritud tööajaarvestus.

Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Tere!

Töölepingu seaduse § 5 lg 1 p 7 järgi tuleb töölepingus sätestada, milline on töötaja tööaeg. Kui tegemist on summeritud tööajaga, peab TLS § 6 lg 6 järgi lisaks käesoleva §-le 5 teatama töötajale tööajakava teatavaks tegemise tingimused. TLS § 28 lg 2 p 4 järgi on tööandjal kohustus tagada kokkulepitud tööaeg. Tööaja määramisel tuleb lähtuda ka seaduses sätestatud järjestikuse töötamise määradest. Töötegemise takistuse korral tuleb töötajale anda mõistlikus ulatuses vaba aega edasilükkamatu toimingu tegemiseks. See sisaldab ka arsti juures käimist. Samuti peab tööandja maksma töötajale selle (mõistliku) aja eest keskmist töötasu (TLS §42 ja TLS §38).

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Grete Kirsimaa
Advokaadibüroo LMP
advokaat

Tallinn & Tartu & Valga
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee