Tööõigus


Küsimus: Mida teha, kui tööandja ei ole ära maksnud osa üleeelmise kuu palgast?09.11.2016

Mida pean tegema, kui tööandja pole 7. novembri seisuga maksnud endiselt ära 200 eurot minu septembri palgast, mille tähtaeg oli 8. oktoober. Küsimuste peale vastab ta, et tal pole raha ja minu meeldetuletuskirjad rikkuvat tal närve. Vabandanud ega ette teatanud ei ole. 8. novembril peaks olema uus palgapäev.

Vastus: Leonid Siniavski, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Vastuseks Teie küsimusele selgitame järgmist. Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 28 lõike 2 punktist 2 tulenevalt on tööandja kohustatud maksma töö eest töötasu kokkulepitud tingimustel ja ajal (palgapäeval). Töötasu hilisemal ajal maksmise või mittemaksmise põhjendused (pole raha) tööandja poolt ei oma seaduslikku alust. Töötasu viibimisel peaksite oma tööandjat kindlasti hoiatama (soovitavalt e-kirjaga), et taolise töötasuga viivitamise jätkumisel olete sunnitud edaspidiselt kasutama oma seaduslikku õigust töösuhte erakorraliseks ülesütlemiseks.

Nimelt, TLS § 91 lõike 2 punkt 2 näeb töötajale ette võimaluse töölepingu erakorraliseks ülesütlemiseks tööandjapoolse olulise rikkumise korral, mis seisneb olulises viivitamises töötasu maksmisega. Lisaks kohustab TLS § 100 lõige 4 tööandjat maksma töötajale hüvitist tema kolme kuu keskmise töötasu ulatuses, kui töötaja on sunnitud tööandjapoolse kohustuse (töötasu õigeaegne maksmine) olulise rikkumise tõttu töölepingu erakorraliselt üles ütlema.

Töötaja ja tööandja vahelisest töösuhtest tekkinud lahkarvamused, seda ka saamata töötasu osas, lahendatakse võimaluse korral töötaja ja tööandja vahelisel kokkuleppel. Kui kokkulepet ei saavutata, on töötajal õigus pöörduda töövaidluse lahendamiseks töövaidluskomisjoni või kohtusse. Töövaidluskomisjonile esitatava avalduse näidise ning juhise selle täitmiseks leiate Tööinspektsiooni veebilehelt http://www.ti.ee.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).