Tööõigus
Küsimus: Kas tööandjal on õigus, kui lubab mul koolitusel käia ainult oma vabadel päevadel?07.09.2016
Tere. Mul selline veidi keeruline olukord. Soov minna veidi õppima (õpe kestab 5 kuud ja ei ole seotud minu senise tööga). Sain teada nüüd, et olen üks väljavalitu, kes saab õppima minna. Tööandja teatas mulle aga täna, et saan õppida oma vaba aja arvelt ainult. Kuna õpe on 2 päeva nädalas (T, K), siis need ongi minu puhkepäevad, ülejäänud 5 nädalapäeva olen tööl. Ise olen mõelnud, et õppimise jaoks saab mingit lisa vaba aega, kas olen siis valesti aru saanud? Tõend õppimise kohta olemas, (tegemist EAS´i koolitusega). Lihtsalt hakkasin mõtlema, et kui õpe tuleb puhkepäevade arvelt, siis ei jää 5 kuu jooksul reaalselt ainsatki puhkepäeva, ei pea vastu ehk lihtsalt. Kas tööandjal on õigus?
Vastus: Kaire Saarep, Ennetusosakonna juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Kui õppepuhkus ei ole märgitud puhkuste graafikusse, siis teatab töötaja puhkusele jäämisest kirjalikult 14 kalendripäeva ette (töölepingu seadus (edaspidi TLS) § 69 lõige 3 ja täiskasvanute koolituse seadus (edaspidi TÄKS) § 13 lõige 6).
Õppepuhkust kasutatakse kalendripäevades ning töötaja võib ise otsustada, millistel päevadel ta õppepuhkust kasutab. Oluline on järgida kirjaliku avalduse nõuet ja etteteatamistähtaega.
Tööandja võib õppepuhkuse andmisest keelduda järgmistel juhtudel:
1) Töötaja ei teata õppepuhkusele jäämisest seaduses ettenähtud korras.
2) Töötaja õpingud on peatunud akadeemilise puhkuse tõttu. Tööandjal on õigus nõuda õppeasutuse teatist tasemeõppes osalemise kohta. Õppeasutuse teatises tehakse märge akadeemilisel puhkusel viibimise kohta.
3) Töötaja soovib õppepuhkuse päeva või järjestikuseid õppepuhkuse päevi kasutada üksnes töötaja puhkepäevadel (TÄKS § 14 lõige 1). Näiteks kui töötaja tööpäevad on E-R, kuid õppepuhkust soovib kasutada L-P, siis võib tööandja keelduda. Kui töötaja soovib õppepuhkust kasutada R-P, siis tööandja keelduda ei saa.
Töötaja nn normtunnid vähenevad puhkusel (sh õppepuhkusel) ja töövõimetuslehel oldud aja võrra, s.t et töötaja ei pea neid tunde n.ö järgi tegema. Kui töötaja töötab täiskoormusega, siis nt septembrikuus on tema normtundide arv 176. Kui õppepuhkuse päevad langevad töötaja tööpäevadele, siis selle aja võrra peab töötaja vähem töötunde tegema.
Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00 -16.30).
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Tööõigus