Tööõigus


Küsimus: Mida peaksin tegema, kui tean, et töö kaob ära, kuid mulle ei ole pakutud teist tööd ega esitatud koondamisteadet?27.05.2016

Tere. Kaotan töö seoses sellega, et meie piirkonda hakkab teenindama teine firma, mis tegi parema pakkumise. Tööl on jäänud veel käia 5 päeva, kuid tööandja pole teinud mulle uut pakkumist ega andnud koondamisteadet. Räägitud on, et hakkan vanadelt objektidelt varustust ära tooma, mis ei seostu minu töökohustustega või kellelegi kunagi puhkust andma, millega pole mul kindlat palka ega graafikut. Palun selgitage mulle, millised on minu õigused või kohustused? Tänan.

Vastus: Anni Raigna, Tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Tere

Kõigepealt tuleb hinnata, kas ja kuidas töö iseloom muutub. Selgitan, et töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 12 kohaselt võib töölepingu tingimusi muuta vaid poolte kokkuleppel. Juhul, kui kokkulepet ei saavutata, peavad mõlemad osapooled jätkama töölepingu täitmist endistel tingimustel. Kui töötaja ei nõustu tööandja poolt nõutud muudatustega, on mõistlik mitte asuda nõutut täitma ja pöörduda tööandja poole kirjalikku taasesitamist võimaldavas (näiteks e-kiri) vormis või kirjalikult ning väljendada oma seisukohti. Täitmisele kuulub vaid poolte vahel kokkulepitu. Muudatustega mittenõustumine pole töötaja töökohustuste rikkumine.

Kui töö saab otsa või tööandjal pole kokkulepitud tingimustel tööd anda, tekib koondamise olukord TLS § 89 lg 1 mõistes, kuid koondamist töötaja ise tööandjalt nõuda ei saa. Koondamise otsuse saab teha ainult tööandja. Kui tööandja ei koonda ning nõuab töötajalt ülesannete täitmist, milles pole kokku lepitud, siis võib töötaja töölepingu ise erakorraliselt üles öelda TLS § 91 lg 2 alusel tööandjapoolse olulise rikkumise tõttu, kuid seejuures on oluline põhjendada, milles rikkumine seisneb ehk mil moel muutus töötajat mõjutab.

Seega eelkõige tuleb mõista, et koondamist nõuda ei saa – küll aga saab tööandjalt lepingu täitmist nõuda (lepingus kokkulepitud tingimusi).

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).