Tööõigus


Küsimus: Kas tööandja saab 5 kuud hiljem tagasi küsida ekslikult rohkem makstud töötasu?24.05.2016

Tere!
Olen eelnevates töökohtades pidevalt oma palka, haigusrahasid, puhkuserahasid ise arvutanud, kui on tekkinud mingi lahkheli, siis olen uurinud selle kohta vajalikest allikatest (tööandja poolt). Olen kõikidele küsimustele saanud ka vastused. On olnud ka olukordi, kus nii mulle kui ka töökaaslastele on rahasid valesti arvestatud.
Nüüd olen aga töötanud pea aasta firmas, kus kõik on peaaegu korras olnud. Pole pool aastat arvutusi teinud - polnud aega. Nüüd tuli aga välja, et viis kuud tagasi oli raamatupidaja teinud mingi vea ning saatnud liiga palju raha. Tööandja nõuab rahasid tagasi. Mis muidugi arusaadav aga siiski tekkis ka küsimus, et kas see on ikka õige?
Kas tööandja saab piiramatu aja tagant rahasid tagasi nõuda, olenemata, et viga oli raamatupidaja poolt?
Millise aja tagant oleks juriidiliselt korrektne rahasid tagasi nõuda? Antud hetkel möödas viis kuud. Või aeg ei ole oluline?
Mis aja jooksul peaksid need rahad tööandja arvele kandma?

Ette tänades

Vastus: Anni Raigna, Tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Tere

Töölepingu seaduse § 39 sätestab töötasu tagastamise nõude ja selle aegumistähtaja. Töötasu tagastamise nõue tuleb eelkõige kõne alla, kui tööandja on töötajale kandnud ekslikult üle töötasust suurema summa raha või tööandja on teinud töötajale ettemakse.

Tööandjal on õigus töötasust tulenevaid nõudeid esitada 12 kuu jooksul arvates ajast, mil töötaja on saanud töötasu või töötasu ettemakse. Kui töötaja enammakstud töötasu vabatahtlikult ei tagasta, on tööandjal võimalik vastava nõudega pöörduda töövaidlusorgani (s.o kohtu või töövaidluskomisjoni) poole.

Seega on tööandjal õigus nõuda ekslikult makstud summa tagastamist 12 kuu jooksul. Tasumise tingimustes oleks mõistlik tööandjaga kokkuleppele jõuda (tähtaeg, tasumine osadena vms). Kui töötaja ei ole nõus tööandjale vabatahtlikult töötasu tagastama, siis on tööandjal võimalus see välja nõuda läbi töövaidlusorgani.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).