Tööõigus


Küsimus: Mida teha, kui lõpetasin töötaja suusõnalise soovi järgi töölepingu, siis ta jäi aga haiguslehele?12.05.2016

Tere!
Käisin kevadel Teie koolitusel ja olen kindel, et oskate aidata.
Minul situatsioon, kus tähtajaline töötaja, kellega on sõlmitud leping sügiseni, leidis, et talle see töö siiski ei sobi ja lahkub omal soovil. Tegemist põllumajandusliku traktoritööga (teenus põllumeestele). Teatas lahkumisest telefonis, suusõnaliselt. Mina olin sellega kohe nõus. Saatsin talle digiallkirjastamiseks töölepingu lõpetamise poolte kokkuleppel ja võtsin ta maha Maksu-ja Tolliameti Töötajate registrist. Töötaja teatas järgmisel päeval, et ta siiski alla ei kirjuta ja jääb haiguslehele. Nüüd on ta haiguslehel olnud ca 2 nädalat. Mul pole seaduslikku alust teda töölt kõrvaldada, ise ta seda tööd teha ei taha. Muidu suhtleb, ei põgene. Kuidas peaksin toimima?
Hea nõu eest ette tänades.

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Kõigepealt pean juhtima tähelepanu TLS § 95 lg 1 kohaselt võib töölepingu üles öelda kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis. Kirjaliku taasesitamise vorminõuet rikkudes tehtud ülesütlemisavaldus on tühine. Sellest lähtudes ei oleks pidanud töötaja telefonikõne peale teda TÖR- st maha võtma, vaid ennem paberitöö ära tegema. Teie valitud poolte kokkulepe § 79, on iseenesest õige, sest tähtajalist töölepingut korraliselt lõpetada ei saa.
Kuidas edasi? Kuna puudub kirjalikku taasesitamist võimaldav ülesütlemisavaldus ja ka poolte kokkulepe, siis tuginedes analoogsele Riigikohtu otsusele, on tööandjal hoolimata TÖR sissekandele, töötajaga jätkuv töösuhe. Seetõttu oleks edasiste vaidluste vältimiseks mõistlik Teie poolt TÖR tehtud ennatlik sissekanne ära parandada.
Haiguslehel viibiv töötaja, kes ei soovi tegelikult tööd jätkata, toob tööandjale kaasa siiski kulu, samuti "teenib" ta sel ajal välja puhkust 2,3 kalendripäeva iga kuu kohta, mille tööandja töösuhte lõppedes peab rahas hüvitama. Tööandja soov sellise töötajaga töösuhe lõpetada, on mõistetav. Kas tähtajalise töötajaga on töölepingus kokku lepitud katseaeg? Siinkohal juhin tähelepanu, et lühema, kui 8- kuulise tähtajaga töölepingu korral ei või katseaeg olla pikem, kui pool lepingu kestvusest. Loodetavasti on võimalik tööd mitte teha sooviva töötajaga tööleping lõpetada katseaja paragrahviga, PÕHJENDADES, miks töötaja ei sobinud.
Juhul, kui katseaja paragrahvi rakendada ei ole võimalik, siis saan soovitada tulla konsultatsioonile, kus juhtumit põhjalikumalt analüüsides, jõuame loodetavasti kõikidele osapooltele parima lahendusteni.
Tarku otsuseid ja töörahu soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metigroup.works