Tööõigus


Küsimus: Kuidas peaks töötaja käituma kui tööandja soovib saata 3-4 kuuks palgata puhkusele või lõpetada lepingu?12.05.2016

Tööandjal lõppes tellijaga leping. Sama tööle alles kuulutatakse välja riigihange, mis heal juhul realiseerub septembris-oktoobris.
Tööandja pakub.
1) Palgata puhkuseleminek - 3-4 kuud! (alates 1 juunist!)
2) Töölepingu lõpetamist.
Kuidas peaks töötaja käituma, et tööandja kõik töötajale kuuluva välja maksaks? Kas töötaja peaks tööandjale ka midagi kirjalikult teavitama, mida see peaks sisaldama jne.
Lugupidamisega

Vastus: Kaire Saarep, Ennetusosakonna juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lugupeetud pöörduja

Töötaja ja tööandja võivad kokku leppida palgata puhkuses. Siinkohal on oluline see, et peab olema mõlema poole nõusolek, sh töötaja nõusolek.

Kui tööandjal ei ole kokkulepitud tingimustel anda töötajale tööd töömahu vähenemise või töö ümberkorraldamise tõttu, on tegemist koondamisega (TLS § 89 lõige 1). Koondamise korral tuleb maksta koondamishüvitist TLS § 100 lõige 1 alusel ühe kuu keskmise töötasu ulatuses ning järgida TLS § 97 lõikes 2 toodud etteteatamistähtaega. Etteteatamistähtaja mittejärgimisel tuleb hüvitada vähem ette teatatud aeg (TLS § 100 lõige 5).

Kui tööandja koondab töötaja, siis teeb sa sellekohase kirjaliku avalduse. Avaldus on kehtiv sellest hetkest alates, kui töötaja selle kätte saab. Töösuhte viimasel päeval on tööandja kohustatud maksma töötajale nn lõpparve TLS § 84 lõige 1 alusel.

Kui tööandja töötajat ei koonda ega maksa ka töötasu ning töötaja ei nõustu palgata puhkuse võtmisega, siis on tegemist tööandja poolse töölepingu rikkumisega. Sellisel juhul peaks töötaja eelkõige küsima tööd või töö mitte saamisel saamal keskmist töötasu TLS § 35 alusel. Küsimine peaks toimuma kirjalikult. Kui tööandja ei koonda töötajat ega lõpeta ka rikkumist (ei anna töötajale tööd ega maksa töötasu), siis võib kõne alla tulla töötajapoolne erakorraline töölepingu ülesütlemine TLS § 91 lõige 2 alusel.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist @ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).