Tööõigus


Küsimus: Mis saab, kui tööandja ei esitanud haiguslehte Haigekassale ja maksis kogu kuupalga?04.05.2016

Tere!

Minu tööandja ei esitanud viimasel kuul minu hoolduslehte (olin lapsega hoolduslehel 8 päeva) Haigekassale vaid maksis palga terve eelmise kuu eest. Palgalehel ei nähtu, et ma oleksin olnud hoolduslehel.
Kas nüüd saab tööandja nõuda enammakstud palka tagasi? Mis saab kui tööandja ei esitagi hoolduslehte Haigekassale?

Ette tänades

Vastus: Helena Ilves, nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lugupeetud pöörduja

Vastuseks Teie küsimusele selgitame, et töölepingu seaduse § 39 järgi on tööandjal õigus nõuda töötasu või muude töötasust tulenevate rahaliste nõuete tagastamist 12 kuu jooksul alates ajast, mil töötaja töötasu ettemaksu sai. Töötasu tagastamise nõue tuleb eelkõige kõne alla, kui tööandja on töötajale kandnud ekslikult üle töötasust suurema summa raha.

Juhul kui tööandja on Teile ekslikult välja maksnud suurema summa või teinud eksliku ülekande, on Teil kohustus enammakstud summa tööandjale tagastada.

Ravikindlustuse seaduse § 53 lg 4 tulenevalt peab tööandja töövõimetuslehe ning hüvitise määramiseks vajalikud andmed Haigekassale edastama 7 kalendripäeva jooksul alates töötajalt töövõimetuslehe saamise päevast.

Kui tööandja pole töövõimetuslehe andmeid esitanud Haigekassale 90 kalendripäeva jooksul päevast, mil töötaja naases töö- või teenistuskohustuste täitmisele, Haigekassa hüvitist ei maksa. Kui töötajal jääb ravikindlustushüvitis saamata tööandja süü tõttu, on töötajal õigus nõuda tekkinud kahju väljamaksmist tööandjalt.

Praeguses olukorras oleks Teil mõistlik pöörduda oma tööandja poole ja selgitada välja miks ta ei ole töövõimetuslehte edastanud ja nõuda, et ta seda viivitamatult teeks ning kuidas korraldada enammakstud töötasu tagastamine.

Täpsemat infot töövõimetuslehe andmete edastamise ja edastamata jätmise kohta saate Haigekassast, infotelefonil 16 363 või http://www.haigekassa.ee/haigekassa/kontakt.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist @ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).