Tööõigus


Küsimus: Kas mul on õigus keelduda puhkusteperioodil peale 5 tööpäeva tööle minemast, teavitades tööandjale sellest kirjalikult ette?29.04.2016

Meie asutuses algab puhkuste periood ja nüüd selgus juuni töögraafikut vaadates, et olen tööl 8 päeva järjest. Osad töövahetused veel väga pikad. Kas mul on õigus keelduda peale 5 tööpäeva tööle minemast, teatades tööandjale sellest kirjalikult ka ette? Kas on võimalik sellises olukorras lõpetada tööleping ka erakorraliselt, viidates tööandjapoolsele rikkumisele?
See pole esimene kord ja tööandjaga rääkimine ei ole tulemusi andnud. Meil käis majas ka Tööinspektsioon, aga kuna meil on "topeltgraafikud" ja inspektor nägi vaid neid, mis on tööandjal, kuna töötajatega keegi ei suhelnud, siis polnud sellest käigust ka kasu, näiliselt oli ju kõik korras.

Vastus: Ülle Kool, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lugupeetud Pöörduja


Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 52 sätestab iganädalase puhkeaja regulatsiooni. Töötaja peab puhkama vähemalt 48 tundi järjest seitsme päeva kohta. Summeeritud tööaja arvestuse korral on iganädalaseks puhkeajaks 36 tundi.

Seadus ei sätesta, mis ajast nimetatud seitsmepäevast perioodi lugema hakatakse. Oluline on, et mistahes seitsmepäevase ajavahemiku jooksul on töötajal iganädalast puhkeaega vähemalt 36 või 48 järjestikkust tundi.

Üldnorm on 48 tundi iganädalast puhkeaega ja summeeritud tööaja arvestuse puhul võib iganädalane puhkeaeg olla minimaalselt 36 tundi, kuid summeerimisperioodi jooksul tuleb töötajale ikkagi tagada iga seitsmepäevase ajavahemiku kohta keskmiselt 48 tundi iganädalast puhkeaega (st, et iga nädal tööandja ei saa rakendada 36 tunnist puhkeaega).

Seega tööandja peab võimaldama töötajale iganädalase puhkeaja ning pidama kinni üldisest tööaja piirangust. Kui tööandja puhkeaega ei taga, on töötajal õigus puhkeaja arvelt töötamisest keelduda.

Kui töötaja leiab, et tööandja on rikkunud töölepingut, siis on töötajal õigus tööleping erakorraliselt tööandja töökohustuste rikkumise tõttu üles öelda töölepingu seaduse § 91 lõige 2 alusel.

Erakorralise ülesütlemise põhjuseks võib olla saamata jäänud töötasu, töökiusamine, diskrimineerimine jms. Töölepingu ülesütlemise aluseks võivad olla ka muud sarnased põhjused, mis on küllalt olulised, et töösuhte jätkamine ei ole enam võimalik.

Ülesütlemisavaldus peab olema kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis ning põhjendatud. Ülesütlemisavaldusest peaks selguma, milles seisneb tööandjapoolne kohustuste rikkumine ning miks töösuhte jätkamine ei ole võimalik.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).