Tööõigus


Küsimus: Kuidas peaks lõppema minu töösuhe, kui arst on teinud otsuse, et treppidest ma pidevalt käia ei tohi?29.04.2016

Olen päris keerulises olukorras, sest ei tea, kuidas minu töösuhe peaks lõppema.
Eelmise aasta alguses muutis tööandja töökorraldust. Kui enne oli töötamine vaid esimesel korrusel, siis muutus tõi kaasa töötamise kolmel erineval korrusel, pideva treppidest käimisega. Oskasin ette arvata, et mulle see ei sobi, just põlvetrauma tõttu. Olen püüdnud vastu pidada, aga nüüd on asi läinud päris hulluks ja arst on öelnud, et nii enam jätkata ei saa.
Kuidas peaks lõppema minu töösuhe, kui arst on teinud otsuse, et treppidest ma pidevalt käia ei tohi? Tööandjal oleks võimalik ka nii, et töötan vaid esimesel korrusel, aga ta ei soovi seda muudatust teha. Seega väidab, et n.ö. "kergemat tööd" tal pakkuda pole. Kas on tõesti õigustatud nõudmine, et kirjutaksin ise lahkumisavalduse? Antud asutuses töötanud 11 a.

Vastus: Ülle Kool, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lugupeetud Pöörduja


Kui töötaja tervis ei võimalda endistel tingimustel töö jätkamist, tuleks tööandjale esitada arstitõend.

Kui töötaja esitab tööandjale arstitõendi, mille kohaselt töö ei vasta töötaja terviseseisundile, ei või tööandja lubada töötajal jätkata töötamist sellel tööl.
Esmalt, tulenevalt töötervishoiu ja tööohutuse seaduse § 14 lg 5 p 5 on töötajal õigus nõuda tööandjalt arsti otsuse alusel enda üleviimist ajutiselt või alaliselt teisele tööle või oma töötingimuste ajutist kergendamist.

Seega, kui töötaja soovib töösuhet jätkata, aga kergematel tingimustel, eeldab arstitõendi esitamine ka tööandjale avalduse esitamist kergemale tööle üleviimiseks.

Kui tööandjal ei ole võimalik pakkuda töötajale teist tööd, kohandada töökohta ümber või muuta töötaja töötingimusi või need muudatused põhjustaksid tööandjale ebaproportsionaalselt suuri kulusid, on tööandjal võimalik töötajaga tööleping töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 88 lg 1 alusel üles öelda kuna töötaja tervis ei vasta tehtavale tööle.

TLS § 88 lg 1 alusel on tööandjal õigus tööleping üles öelda TLS § 97 lg-s 2 sätestatud etteteatamistähtaegu järgides.

Etteteatamistähtaja võib erandlikel juhtudel jätta järgimata, kui tööandjalt ei saa mõistlikult nõuda lepingu jätkamist etteteatamistähtaja lõppemiseni või kokkulepitud tähtaja saabumiseni (TLS § 97 lg 3). Näiteks kui töötaja tervis on niivõrd halb, et ei võimaldaks tal etteteatamistähtaja lõpuni töötada või ei ole tööandjal töötajale pakkuda etteteatamistähtaja lõpuni tema terviseseisundile sobivat tööd, mis töötaja tervist ei kahjustaks. Töösuhe lõppeb avalduses näidatud päeval.

Kui tööandja teist tööd ei paku ning töösuhet üles ei ütle, on töötajal kaks võimalust - öelda töösuhe TLS § 91 lg 2 alusel üles (töö on tervist kahjustav kuid tööandja ei võimalda kergemat tööd) või TLS § 91 lg 3 alusel, töötaja isikust tuleneval põhjusel ehk töötaja enda initsiatiivil.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist @ ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).