Tööõigus


Küsimus: Mida teha, kui tööandja keeldub õppepuhkuse andmisest?27.04.2016

Osalen koolituskeskuse poolt korraldataval raamatupidamiskursusel. Kursus ei ole tööalane. Ehk siis koolitus kuulub "vabaharidusliku koolituse" alla, millele on tasustamata õppepuhkus siiski omane. On olemas ka vastav dokument, teatis, tõend sellel koolitusel osalemise kohta. Tööandja aga ütleb, et kursusel käies õppepuhkust taotleda ei saa, peab omandama kõrgharidust e. siis tasemekoolitust. Mida edasi teha (millist dokumenti kuhu vormistada, sest vaieldes kuhugi me ei jõua ja minu puhkus jääb saamata)?

Vastus: Ülle Kool, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lugupeetud Pöörduja


Täiskasvanute koolituse seaduse (edaspidi TÄKS) § 13 lg 1 kohaselt on õppepuhkust tööandjal kohustus anda vaid juhul, kui tegemist on tasemeõppe või täienduskoolitusasutuse pidaja poolt läbiviidavas täienduskoolituses osalemisega. Õppepuhkust antakse kuni 30 kalendripäeva kalendriaasta jooksul.

Kuna tööalast koolitust enam ei eristata ning seda, kas tegu on vabaharidusliku või tööalase koolitusega, ei saa eristada ka registreeringu järgi, hinnatakse seda, kas täienduskoolitus on tööalane, töö- või ametikoha vajadustest lähtuvalt. Seega kui koolitus on töötajale tööalaselt vajalik, on tal õigus küsida õppepuhkust.

Vajaduse korral on tööandjal või koolituse tellijal võimalik liigitada täienduskoolitust selle järgi, kas õppimise eesmärk on tööalane või tööväline enesetäiendamine. On vaja hinnata, kas koolitusel osalemine on rohkem tööandja nõue/huvi või töötaja isiklik soov.

Kui õppimine on tööväline ega ole töötajale tööalaselt vajalik, ei ole tegemist TÄKS mõistes täienduskoolitusega ja töötajal puudub õigus õppepuhkusele.

„Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).“