Tööõigus


Küsimus: Kui inimene on 8 aastat töötanud lepinguta, kas nüüd tööandja saab panna lepingusse punkti tasu kinnipidamisest?27.04.2016

Vene keelt rääkiv naisterahvas on töötanud ettevõttes juba 8 aastat aga temaga töölepingut ei ole siiani sõlmitud. Samas palka on korralikult välja makstud. Nüüd aga sai töölepingu, kus on kirjas, et ettevõte võib kinni pidada teatud summa kui inimene on eksinud töötegemisel ja sellega on tekkinud teatud kahju. Küsimus oleks: Esiteks, kas rahaline kinnipidamine on seadusega lubatud? Teiseks, kui inimene on 8 aastat ilma lepinguta tööd teinud kas siis tööandja saab seda punkti nüüd lepingusse panna?
Tänan

Vastus: Ülle Kool, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lugupeetud Pöörduja


Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 4 lg 2 kohaselt tuleb tööleping sõlmida kirjalikult. TLS § 4 lg 4 sätestab, et vorminõude järgimata jätmine ei too kaasa töölepingu tühisust ja tööleping loetakse ka sellisel juhul sõlmituks.

Kui tööandja vormistab kirjaliku töölepingu töötamise kestel ja soovib lisada töölepingusse kahju hüvitamise nõude, siis tuleb pooltel sõlmida varalise vastutuse kokkulepe.

Varalise vastutuse kokkuleppe kohaselt vastutab töötaja, kui ta on rikkunud varalise vastutuse kokkulepet ehk töötaja ei ole taganud tema vastutuse all oleva vara säilimist.
Tööandja saab varalise vastutuse kokkuleppele tugineda vaid juhul, kui on täidetud TLS § 75 lõikes 2 nimetatud eeldused.

Varalise vastutuse kokkulepe on kehtiv, kui on täidetud järgmised eeldused:
1.Kokkulepe on sõlmitud kirjalikult. Kokkuleppe kirjalikus vormis sõlmimine tähendab kokkuleppe mõlemapoolset omakäelist allkirjastamist või kokkuleppe sõlmimist elektroonilise vormis;

2.Kokkulepe on ruumiliselt, ajaliselt ja esemeliselt mõistlikult ning töötajale äratuntavalt piiritletud. Kokkuleppest peab seega tulenema vara, selle asukoht ja vastutamise aeg;

3.Töötajale usaldatud varale on ligipääs ainult töötajal või kindlaks määratud töötajate ringil. Ei saa vastutada sellise vara säilimise eest, millele juurdepääs on avalik;

4.Kokku on lepitud vastutuse rahalises ülempiiris. Kokkulepe peab nägema ette selge rahalise summa, millest suuremat summat ei ole tööandjal õigus vara mittesäilimise eest töötajalt sisse nõuda;

5.Tööandja maksab töötajale vastava kokkuleppe eest mõistlikku hüvitist, mis on vastavuses vastutuse rahalise ülempiiriga. Hüvitise mõistlikkust hinnatakse iga üksikjuhtumi puhul eraldi. Mõistlik hüvitis ei saa sisalduda töötasu alammääras, kuna tegemist ei ole töö tegemise eest makstava tasuga. Hüvitis peab lisanduma töötasule.
Kui töötaja ei nõustu kokkuleppe sõlmimisega, ei saa tööandja seda ühepoolselt kehtestada.
Kui kasvõi üks TLS § 75 lg 2 tingimustest on täitmata, siis varalise vastuse kokkulepe on tühine.

Varalise vastutuse kokkuleppe puudumisel tuleb töötajal vastavalt süü astmele (tahtlikult või hooletuse tõttu) töölepingu rikkumise tagajärjel tekkinud kahju tööandjale hüvitada (TLS § 74).
Tööandja võib töötasust mahaarvamisi teha vaid töötaja kirjalikul nõusolekul. Kui töötaja kirjalikku nõusolekut ei anna, on tööandjal kahju hüvitamiseks õigus pöörduda töövaidluskomisjoni poole.

"Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30)."