Tööõigus
Küsimus: Kas saan nõuda ka toetust, kui ettevõte maksis töötajatele toetust, kuid mulle ei maksnud?13.04.2016
Tööandjal jäi eelarvest raha üle. Maksis ühekordset toetust 10 töölisele, minule ei maksnud - see on diskrimineerimine. Ma olen ka selle firma tööline, kõigil peaks olema õigus ühekordseks toetuseks. Kuidas ma saaks selle toetuse kätte, kas pean kohtuse pöörduma.
Vastus: Leonid Siniavski, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 28 lõige 2 punkt 2 kohustab tööandjat maksma töötajale töö eest töötasu kokkulepitud tingimustel ja ajal. Sama töö eest erineva töötasu maksmisel tuleks tööandjal võrdlevalt hinnata kõikide töötajate kvalifikatsiooni, tööpanust, töö tulemuslikkust ja paljusid muid võrreldavaid tegureid. Neid tegureid erapooletult võrreldes võib töövaidlust lahendav organ (töövaidluskomisjon, kohus), töötaja vastavat avaldust menetlusse võttes, vajadusel anda hinnangu, kas erinev töötasu on õiglane või mitte. Analoogiliselt võiks läheneda küsimusele ka tööandja poolt makstava toetuse osas.
Lisaks, TLS § 3 sätestab võrdse kohtlemise põhimõtte, mille kohaselt tööandja peab tagama töötajate kaitse diskrimineerimise eest, järgima võrdse kohtlemise põhimõtet ning edendama võrdõiguslikkust vastavalt võrdse kohtlemise seadusele ja soolise võrdõiguslikkuse seadusele.
Võrdse kohtlemise põhimõtte kohaselt on kõikidel inimestel õigus võrdsele kohtlemisele, sõltumata soost, rassilisest või etnilisest päritolust, religioonist või usust, puudest, vanusest või seksuaalsest orientatsioonist. Töösuhetes tähendab võrdse kohtlemise põhimõtete järgimine eelkõige seda, et tööandja ei tohi töötajaid ebavõrdselt kohelda eeltoodud tunnustest lähtuvalt töölevõtmisel, edutamisel, koolitamisel, töö tasustamisel ja töösuhte lõpetamisel. Võrdse töö eest võrdse tasu maksmise põhimõtete järgimine tähendab, et töötaja töötasu (toetuse) suurus ei tohi sõltuda töövälistest asjaoludest, vaid ainult tema töö tulemustest.
Töötaja ja tööandja vahelisest töösuhtest tekkinud lahkarvamused töötasu, aga ka toetuse maksmise osas, lahendatakse võimaluse korral töötaja ja tööandja kokkuleppel. Kui kokkulepet ei saavutata, on töötajal õigus pöörduda töövaidluse lahendamiseks töövaidluskomisjoni või kohtusse. Töövaidluskomisjonile esitatava avalduse näidis, selgitused selle koostamiseks ning viited avaldusele lisatavate dokumentide osas on olemas Tööinspektsiooni veebilehel: http://www.ti.ee.
Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Tööõigus