Tööõigus


Küsimus: Kas tööandja tohib teha kohatuid märkusi selle kohta, kuidas ma lapse haiguse korral oma elu ja käitumist korraldama peaksin?08.04.2016

Kas tööandjal on õigus teha pidevalt ja kohatuid kommentaare selle kohta, kui oled lapsega kodus haiguslehel. Täpsustuseks lisaks, et olen töötanud ettevõttes 5 kuud, läbinud edukalt katseaja ja toonud ka tulemusi.
Kui ütlesin, et lahkun töölt ja andsin lahkumisavalduse, siis küsimuse peale, miks ma ära tahan minna, seletasin. Tema vastus selle peale oli, et kui tulemused oleksid veel paremad, siis ei kobiseks keegi. Sellele järgnesid küsimused: "Kas sul last mujale pole panna kui ta haige on?" ja "Miks isa last hoida ei saa?"
Kas sellisel puhul oleks mul tööandjale saata informatiivses mõttes mingi link või seadusesäte, et selline käitumine pole ok?

Ette tänades

Vastus: Kaire Saarep, Ennetusosakonna juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lugupeetud pöörduja

Vastavalt töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 3 peab tööandja tagama töötajate kaitse diskrimineerimise eest, järgima võrdse kohtlemise põhimõtet ning edendama võrdõiguslikkust vastavalt võrdse kohtlemise seadusele ja soolise võrdõiguslikkuse seadusele. Lisaks täidab tööandja oma kohustusi töötaja suhtes lojaalselt (TLS § 28 lõige 1). Tööandja peab tagama töötervishoiu ja tööohutuse nõuetele vastavad töötingimused, sh vaimsele tervisele tervislikud töötingimused (TLS § 28 lõige 2 punkt 6).

Seega on tööandjal kohustus käituda töötaja suhtes heauskselt. Tööandja ei tohi töötajat diskrimineerida ega kiusata põhjusel, et töötajal on laps, kelle tõttu tuleb aeg-ajalt töölt eemal viibida. TLS § 92 lõige 2 punkt 2 kohaselt ei või tööandja töölepingut üles öelda põhjusel, et töötaja täidab olulisi perekondlikke kohustusi, nt viibib lapsega hoolduslehel.

Kui töötajat diskrimineeritakse töökeskkonnas põhjusel, et töötajal on laps, on töötajal õigus pöörduda võrdõigusvoliniku poole.

Kui töötaja on sattunud töökiusamise või töövägivalla ohvriks põhjusel, et tal on laps, siis järgnevalt lingilt saate lugeda käitumisjuhist töövägivalla ja kiusamisega toimetulekuks: http://www.tooelu.ee/UserFiles/Sisulehtede-failid/Teemad/toovagivald/Toovagivalla-kaitumisjuhend.pdf

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00 - 16.30).