Tööõigus


Küsimus: Kas tööline võib keelduda töötamisest väljaspool põhi tööpiirkonda?23.03.2016

Töötan ettevõttes 8 aastat, töölepingus tööpiirkonnaks Eesti Vabariik, kuid seni on toimunud töötamine Lõuna-Eestis, seega igal õhtul jõudnud oma elukohta. Nüüd on tekkinud firmal objektid Harjumaal ja Läänemaal, kuhu võetakse ka majutus vastavalt objektidele. Uue korralduse järgi saaksin elukohta ainult nädalavahetuseks, selline töökorraldus kestaks aprilli lõpust kuni novembrini. Tööle asudes ei tundunud tööpiirkond probleemne, kuid vahepeal on pere ja püsiv elukoht tekkinud ning ei soovi kodust eemal viibida. Kas töölisel on mingi seaduslik alus uutest objektidest keeldumiseks või on ainsaks lahenduseks töölepingu lõpetamine?

Vastus: Anni Raigna, Tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lp Pöörduja

Töö tegemise koha kokku leppimisel tuleb lähtuda tehtavast tööst ja tööülesannetest, lepinguosaliste vastastikustest huvidest ja hea usu põhimõttest.

Tulenevalt töölepingu seadusest peab töökoha määratlemisel töölepingus lähtuma töötaja töö iseloomust ja tööülesannetest. Töö tegemise koht on tööandja tegevuskoht, mis on töösuhtega kõige rohkem seotud. Töötajal ja tööandjal on tulenevalt töösuhte iseloomust võimalik kokku leppida ka töö tegemise muu koht, kusjuures seadus eeldab, et töö tegemise koht lepitakse kokku kohaliku omavalitsuse üksuse ehk linna või valla täpsusega. Eeldusest laiemas või kitsamas töö tegemise kohas kokku leppimine peab olema põhjendatud.

Seega lepingu tingimus, et tööpiirkonnaks on Eesti Vabariik peab olema põhjendatud. Juhul, kui see on põhjendatud, siis tööandjal on õigus Teid saata tegema tööd nii Harjumaale kui ka Läänemaale.

Kui asukoha muutuse tõttu tekib tööandjaga vaidlus, on võimalus pöörduda töövaidluskomisjoni või kohtu poole. Sellisel juhul annab olukorrale hinnangu ning lahendab vaidluse töövaidlusorgan.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 6406000 (E-R 9.00-16.30).