Tööõigus


Küsimus: Kas peaksime sellise olukorraga leppima, kui tööl ei ole sisekorra eeskirju, ametijuhendeid ja igal pool on kaamerad?24.03.2016

Tere,
Ettevõttes puuduvad sisekorra eeskirjad, ametijuhendid, riskianalüüs, töötajaid ei saadeta töötervishoia arsti juurde. Tööandja esindaja - juht võidab, et töötaja peab tegema kõike mida tema käsib ja koheselt. Samuti on tööruumidesse paigaldatud videokaamerad - nii heli salvestavad, kui ka video salvestavad. Kes neid salvestusi vaatab, sellest keeldub ta meile teatada, samuti ei teavitatud meid nende paigaldamisest. Üks kaameratest on paigaldatud ka ainukesse puhkeruumi, samuti kabinettidesse. Kas selline tegevus on seaduslik ja kas peaksime sellise olukorraga leppima?

Vastus: Anni Raigna, Tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lp Pöörduja

Tööandjal on kohustus koostada riskianalüüs, saata töötajad vähemalt esmasele tervisekontrollile, teavitada töötajat olemasolevatest juhenditest jne.

Siinkohal aga lisan, et töösuhte korral ei vastuta tööandja töötaja tervise säilimise eest üksinda. See tähendab, et ennekõike tuleb töötajal juhtida tööandja tähelepanu töökeskkonnas olevatele puudustele. Töötajal on õigus nõuda tööandjalt töötervishoiu ja tööohutuse nõuetele vastavaid töötingimusi ning ühis- ja isikukaitsevahendeid; saada teavet töökeskkonna ohuteguritest, töökeskkonna riskianalüüsi tulemustest ja tervisekahjustuste vältimiseks rakendatavatest abinõudest. Töötajal tuleb oma õigusi aktiivselt realiseerida (pöörduda töökeskkonnaspetsialisti, töökeskkonnavoliniku, tööandja poole). Nii aitab töötaja ise töökeskkonda parendada.

Kui tööandja pöördumistele ei reageeri ja jätkab kohustuste rikkumist ning töökeskkonnas esineb olulisi ohte, võib kõne alla tulla töösuhte ülesütlemine.

Mis puudutab turvakaamerate abil töötajate jälgimist, siis siinkohal sätestab töölepingu seaduse § 28 lõige 2 punkt 11, et tööandja on kohustatud austama töötaja privaatsust ja kontrollima töökohustuste täitmist viisil, mis ei riku töötaja põhiõigusi. Lisaks sätestab isikuandmete kaitse seadus (edaspidi IKS) § 14 lõige 3, et jälgimisseadmestiku kasutamine ei või kahjustada ülemääraselt vaatevälja jäävate isikute, sh ka töötajate, õigustatud huve.

IKS § 6 kohaselt peab jälgimisseadmestiku kasutamisel järgima eesmärgipärasuse, informeerituse ja minimaalsuse põhimõtet. Lisaks tuleb töötajaid IKS § 15 kohaselt andmete kogumisest, sh jälgimisseadmestiku kasutamisest ka teavitada.

Seega kaamerate kasutamine peab olema eesmärgipärane (eelkõige vara kaitseks, aga kindlasti mitte töötajate kontrollimiseks). Tööandja peab töötajaid kaamerate kasutamisest teavitama.

Täpsemat informatsiooni kaamerate kasutamise kohta soovitan küsida Andmekaitse Inspektsioonilt e-posti aadressilt info@aki.ee või telefoninumbril 627 4144.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 6406000 (E-R 9.00-16.30).