Tööõigus


Küsimus: Kuidas käib puhkuse arvestus osalise tööajaga töötades?10.03.2016

Töötan osalise tööajaga (E-N). Puhkusearvestus ettevõttes käib tööpäevades. Soovin ühte osa puhkusest välja võtta nii, et jätan R,L,P puhkusearvestusest välja. Ehk et 16 päeva järjest puhates võtan reaalselt välja: E-N, E-N ja E-T. Kas see on seadusega kooskõlas, või peab võtma E-R,E-R ja E-T? Ettevõtja väitis, et kuna mul on 28 tööpäeva puhkus, siis tuleb puhkust võtta nii nagu ka teised võtavad ehk et E-R. Muidu tuleb teha puhkuse päevade arv kuus ümber 80-le protsendile.
Suvel puhkan 2 nädalat järjest nagu seadus nõuab.

Vastus: Anne Simmulmann, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lp Pöörduja

Vastuseks Teie pöördumisele selgitame, et töölepingu seaduse (edaspidi TLS) paragrahv 55 kehtestab töötaja iga-aastase põhipuhkuse pikkuse, mis on täistööaja ja osalise tööajaga töötajatel sama. Seega töötaja iga-aastane puhkus on 28 kalendripäeva.Põhipuhkuse pikkust võib poolte kokkuleppel muuta, kuid ainult töötajale soodsamas suunas. Tööandja ja töötaja võivad kokku leppida pikemas põhipuhkuses kui TLS ette näeb, kuid lühemas puhkuse kestuses kokku leppida seadus ei võimalda (TLS § 55 ja TLS § 2).

Töölepingu seaduse § 69 lõigete 1 ja 2 kohaselt koostab tööandja puhkuse ajakava iga kalendriaasta kohta ning teeb selle teatavaks kalendriaasta esimese kvartali jooksul. Ajakavasse puhkuste toimumise aegade määramisel tuleb tööandjal arvesse võtta töötajate soove, mis on mõistlikult ühildatavad tööandja ettevõtte huvidega. Puhkuse jagamine osadeks saab toimuda ainult poolte kokkuleppel ning tingimusel, et vähemalt ühe puhkuseosa pikkuseks peab olema 14 kalendripäeva (TLS § 68 lõige 5). Puhkuse põhjendamatut osadeks jagamist ja seeläbi puhkamise aja pikendamist aitab vältida tööandja õigus keelduda puhkuse andmisest lühemate kui seitsmepäevaste osadena (TLS § 68 lõige 5). Seega, tööandja keeldumine tugineb küll seaduslikule alusele, mis iseenesest aga ei välista töölepingu pooltel ka teistsugustes puhkuste aegades kokku leppimist.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).