Tööõigus
Küsimus: Kas tööaja alguseks on kiipkaardiga registreerimine või ca 15 minuti pärast reaalselt tööga alustamine?25.02.2016
Tere, kas tööaja algusena saab käsitleda tööle jõudes kiipkaartiga tööle registreerimise või mitte? Ettevõttes võetakse kasutusele tööle registreerimise kord ja seetõttu tekkiski küsimus, kas tööaeg läheb käima kiibi läbitõmbamisest või reaalse töö tegemisest? Mainimist väärib ka asjaolu, et tavaliselt on nende vahel aega umbes 15 min, vahetad riided ja liigud tööobjektile.
Vastus: Anni Raigna, Tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Selgitan, et tööaeg on aeg, mille kestel töötaja allub tööandja juhtimisele ning täidab töölepingu kohaselt kokkulepitud tööülesandeid vastavalt tööandja juures kehtivale töökorraldusele, kui ei ole kokku lepitud teisiti.
Seadus peab töökorralduse all silmas eelkõige tööpäeva algusaega, tööpäevasiseseid puhkepause ja einetamisaega, kaitseriietuse ja vahendite kasutamise kohustust, tööandja korralduste andmise korda, töötaja aruandmise korda jms.
Töö korraldamise, sealhulgas tööaja korraldamise eest vastutab tööandja. Sellest tulenevalt on otsustusõigus tööaja korralduse üle eelkõige tööandjal, eeldusel, et tööandja arvestab kõiki seadusest tulenevaid tööaja piiranguid või muid tööaja korralduse osas töö- või kollektiivlepinguga kokku lepitud tingimusi.
Töölepingu seadus otseselt Teie küsimusele vastust ei anna. Üldjuhul riiete vahetamise aega tööaja sisse ei arvestata – see sõltub poolte kokkuleppest või töökorralduse reeglitest.
Töölepingu seadus ega ka näiteks töötervishoiu ja tööohutuse seadus ei sätesta, kas töötaja peaks saama riideid vahetada tööajal või enne tööpäeva algust. See tuleks poolte vahel kokku leppida või töökorralduse reeglitega ära reguleerida.
Kui töötaja täidab konkreetseid tööandja korraldusi ja teeb tööd, on tegemist tööajaga.
Seega see, kas tööaega hakatakse lugema territooriumile sisenemisest (kiipkaardi kasutamisest) või hetkest, kui töötaja asub tööd tegema, on ennekõike töökorralduslik küsimus, millele peab vastuse andma Teie tööandja.
Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Tööõigus