Tööõigus
Küsimus: Kas tööandja võib lõpparvega viivitada, kui ma lõpetamisteate ja viimase tööpäeva vahelisel ajal tööl ei käinud?25.02.2016
Küsimus lihtne - sain ülemuselt teate 08.02.2016 lepingulõpetamiskirja ja viimaseks tööpäevaks oli 22.02.2016. Selles ajavahemikus kahjuks tööl ei käinud, kuna olin kodus haige, kõrges palavikus. Kas tööandja saab lõpparvet mitte teha tänu sellele ajavahemikule kui haige olin? Mis ma tegema peaksin, et lõpparvet kätte saada? Kuna tööandja pole siiamaani lõpparvet teinud. Kas ma saan veel mingeid rahasid välja nõuda tööandjalt?
Vastus: Anni Raigna, Tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Töölepingu seaduse (TLS) § 84 sätestab töölepingust tulenevate nõuete sissenõutavaks muutumise hetke, milleks on töölepingu lõppemine. Ehk lepingu lõppemise päeval on tööandjal kohustus maksta töötajale välja nn lõpparve (nt töötasu, hüvitis kasutamata jäänud puhkusepäevade eest jms).
Kui tööandja seda kohustust täitnud ei ole, on Teil võimalik nõuda ka viivist (hetkel 8,05%, s.o päevas ligikaudu 0,022%) ning pöörduda vajadusel töövaidlusorgani (s.o kohtu või töövaidluskomisjoni) poole.
Lisan lingi, kust võite leida töövaidluskomisjonile esitatava avalduse näidise ja selgitused selle täitmiseks, samuti info töövaidluskomisjonide asukohtade ja lahtioleku aegade kohta: http://www.ti.ee/est/toeoesuhted-toeoevaidlus/toeoevaidluste-lahendamine/avalduse-esitamine-toeoevaidluskomisjonile/. Kõiki nõudeid tuleb avalduses tõendada.
Vastavalt individuaalse töövaidluse lahendamise seaduse §-le 6 on töötasu nõude esitamise tähtaeg töövaidluskomisjoni või kohtusse pöördumisel 3 aastat, erinevatele hüvitistele (sh puhkusehüvitisele) ja viivisele rakendub aga üldine aegumistähtaeg 4 kuud.
Lisaks selgitan, et tööandja maksab töötajale hüvitist haigestumise neljanda kuni kaheksanda kalendripäeva eest. Tööandja maksab haigushüvitist, kui töötaja on tööandjat elektroonilise haiguslehe lõpetamisest teavitanud. Haigushüvitis tuleb välja maksta 30 kalendripäeva jooksul haiguslehe lõpetamisest teadasaamisest. Seega ehkki TLS § 84 lõike 1 kohaselt muutuvad töölepingu lõppemisega kõik töösuhtest tulenevad nõuded sissenõutavaks, siis juhul kui töötaja viibib töölepingu lõppemise ajal veel haiguslehel, saab tööandja haigushüvitise välja maksta alles pärast töölepingu lõppemist.
Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Tööõigus