Tööõigus
Küsimus: Kui palju pean ette teadma mis päevadel pean tööle minema ja kui pikk tööpäev on?18.02.2016
Tere, Olen oma küsimusele vastust otsinud TLS sirvides, aga lahendust leida ei osanud, seega otsustasin selle kirja panna. Töötan summeeritud tööaja arvestuse alusel ja tööpäeva pikkused on erinevad 6-13 h, oleneb päevast. Teada on vaid tööpäevad, aga päeva pikkus mitte. Päeva pikkus selgub tihti hiljem, vastavalt vajadusest ja maja lahtioleku aegadest ja broneeringutest. Tihti öeldakse kellaaja muutustest ette vaid 1-2 päeva. Näiteks sain täna teada, et ülehomme pole tööpäev mitte kella 12-18, vaid hoopis 12-01.00. Kas tõesti tohib seda viimasel minutil teha? Kui sellele tähelepanu juhtisin, siis vastas tööandja, et need päevad, mis on mulle graafikus märgitud tööpäevadeks, peangi arvestama maksimumtööajaga, ehk siis 13 tundi. No nii, selle peale tekib aga minul küsimus: mul on kuus 17 tööpäeva ja kui ma korrutan need maksimutundide, ehk 13 tunniga, saan ma 221 tundi. Kas tööandjal on tõesti õigus nõuda, et "broneerin" need tunnid talle, kuna ei tohi sellele ajale enda asju planeerida, isegi mitte viimasel minutil. Tänud, kui saan vastuse.
Vastus: Kaire Saarep, Ennetusosakonna juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Tööajakava koostades tuleb järgida töö- ja puhkeajanorme. Töötajale tuleb tagada igapäevane katkematu puhkeaeg vähemalt 11 tundi järjest 24-tunnise ajavahemiku kohta (TLS § 51 lg 1), summaarse tööaja korral iganädalane katkematu puhkeaeg vähemalt 36 tundi järjest 7-päevase ajavahemiku kohta (TLS § 52 lg 2).
Kui graafik on koostatud ning tööandja soovib selles muudatusi teha, siis seda saab teha tööandja hädavajadusest, eelkõige vääramatu jõu tagajärjel tööandja varale või muule hüvele tekkida võiva kahju või kahju tekkimise ohu korral (TLS § 17 lg 4) või poolte kokkuleppel (TLS § 12).
Kui kõne alla tuleb ületunnitöö, siis selles ei saa etteulatuvalt kokku leppida. Kui tekib ületunnitöö vajadus, siis selle tegemises peavad tööandja ja töötaja iga kord eraldi kokkuleppele jõudma. Töötaja võib ületunnitööst keelduda (TLS § 44 lg 1). Tööandja võib ületunnitööd nõuda ainult vastavalt hea usu põhimõttele tööandja ettevõtte või tegevusega seotud ettenägematute asjaolude tõttu, eelkõige kahju tekkimise ärahoidmiseks (TLS § 46 lg 4).
Kui töötaja töötab graafiku alusel, kus summeerimisperioodiks on kokku lepitud 4 kuud, siis ületunnitöö ei selgu üldjuhul esimesel ja teisel kuul, vaid alles kolmandal või neljandal kuul. Seega sisuliselt on võimalik olukord, kus töötaja teeb esimesel ja teisel kuul nn normtundidest rohkem tööd ning samal ajal on järgitud töö- ja puhkeajanorme. Teisalt kolmandal ja neljandal kuul töötab töötaja selle võrra vähem töötunde.
Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist @ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 ( E-R 9.00-16.30).
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Tööõigus