Tööõigus
Küsimus: Kas töötaja töökoha üle viimiseks teise linna peab olema töötaja nõusolek?09.02.2016
Tere! Töötaja tahetakse üle viia Rakverest Narva samale ametikohale. Seaduses on kirjas, et seda ei saa teha ilma nõusolekuta, kui sellega kaasneb elukoha vahetus. Kuna Narva sõiduks kulub poolteist tundi sõitu üks ots (ka Rakverre on pooletunnine sõit), tagasi sama palju, vahetus on 12 tundi, siis ei ole igapäevane sõit mõeldav. See tähendab seal elamist pool aastast. Kas seda võib nimetada elukoha vahetuseks?
Vastus: Helena Ilves, nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Vastuseks Teie küsimusele selgitan, et töölepingu seaduse (TLS) § 5 lg 1 p 8 kohaselt peab töölepingu kirjalikus dokumendis sisalduma ka andmed töö tegemise asukoha kohta. Töökoha määratlemisel peab lähtuma töötaja töö iseloomust ja tööülesannetest ning töö tegemise kohana peab olema fikseeritud tegelik töötamise koht, mis ei ole liiga kitsalt ega liiga laialt määratletud.
Tulenevalt TLS § 20 peab töötaja täitma tööülesandeid tööandja tegevuskohas, mis on töösuhtega kõige rohkem seotud ning eeldatakse, et töö tegemise koht lepitakse kokku kohaliku omavalituses üksuse täpsusega ehk linna või valla täpsusega.
Kuna töö tegemise asukoht lepitakse töölepingu sõlmimisel kokku, siis ka kokkulepitud tingimuste muutmine saab toimuda üksnes poolte kokkuleppel. Kui töötaja muudatustega ei nõustu, peavad mõlemad lepingu pooled jätkama töölepingu täitmist muutmata kujul.
Seega, kui Teie töölepingus oli töö tegemise asukohana märgitud Rakvere, siis tööandja ei saa Teid ilma Teie nõusolekuta Narva üle viia. Juhul kui aga töölepingus on töö tegemise asukoht laiemalt piiritletud (näiteks maakond või riik), mis katab ka uue koha, siis töötaja nõusolekut vaja ei ole, siinjuures tuleb silmas pidada seda, et töö tegemise asukoht ei oleks ebamõistlikult lai. Töökoha laiem määratlus on põhjendatud eelkõige liikuva iseloomuga töö korral, näiteks kullerid, autojuhid, müügiesindajad.
Kui töötaja pole töölepingu muudatustega nõus, ja tööandjal pole kokkulepitud asukohas enam tööd pakkuda, võib tekkida koondamise olukord TLS § 89 lg 1 mõistes – tööandjal ei ole töö ümberkorraldamise tõttu kokkulepitud tingimustel enam tööd anda. Otsuse koondamise kohaldamise kohta saab teha ainult tööandja.
Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist @ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 ( E-R 9.00-16.30).
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Tööõigus