Tööõigus


Küsimus: Kui töölepingus ei ole puhkuse osas midagi kokku lepitud, kas mul on ikkagi õigus puhkusele?02.02.2016

Tere!

Kui on sõlmitud leping tööandjaga, kus on kirjas, et töötan poole kohaga. Siis esiteks: kas poole kohaga töötajatele on ka ettenähtud puhkus? Teiseks: kui töölepingus puudub puhkuse peatükk, s.t sellest pole midagi mainitud, siis kas mul üldse on õigus puhkusele?

Vastus: Anni Raigna, Tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lp Pöörduja

Töötajal on õigus saada põhipuhkust, seda olenemata sellest, kas ta töötab osalise või täistööajaga. Tööandja peab puhkuse pikkuse märkima töölepingusse või näiteks töökorralduse reeglitesse. Kui puhkuse kohta märget pole, ei tähenda see seda, et töötaja puhkust ei saa kasutada. Töölepingu seaduse kohaselt eeldatakse, et töötaja põhipuhkuse pikkus on 28 kalendripäeva (alaealise, haridustöötaja ja töövõimetuspensionäri põhipuhkus on pikem).

Selgitan, et tööandja peab koostama iga kalendriaasta kohta puhkuste ajakava, mis tuleb kinnitada hiljemalt märtsi lõpuks. Kui tööandja puhkuste ajakava ei koosta, on töötajal õigus puhkust kasutada endale sobival ajal, tehes selleks tööandjale avalduse (kiri, e-kiri) vähemalt 14 kalendripäeva enne puhkusele jäämist. Kui olete alles tööle asunud, siis on Teil õigus puhkust kasutada alles pärast seda kui olete kuus kuud ära töötanud.

Antud juhul soovitan Teil tööandjalt üle küsida, mismoodi toimub puhkuste planeerimine – kas tööandja koostab ajakava või saab töötaja aasta jooksul avalduse alusel ise endale sobival ajal puhata.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).