Tööõigus


Küsimus: Kas pean jälgima, et enne vanamahüvitise perioodi lõppu tööle minnes ei ületaks sissetulek vanemahüvitise piirmäära?03.02.2016

Tere!
Vanemahüvitis lõpeb käesoleva aasta aprilli keskel. Seetõttu oli plaanis tööle tagasi minna käesoleva aasta mais ja täiskoormusega. Selgus, et tegelikult oleks vajadus töötaja järele juba varem ehk siis märtsi keskpaigast.
Kuna vanemahüvitis kestab aprilli keskpaigani, siis kas selleks, et tööle naasta märtsi keskpaigast peaksin jälgima, et tulu, mille teenin, ei ületaks vanemahüvitise piirmäära, milleks on 390 eurot?
Ehk siit tekib teine probleem - et teenitud tulu ei ületaks 390 eurot vanemahüvitise saamise ajal, siis tuleks tööle minna osalise ajaga (tööle võib ju naasta sama tööandja juurde, kus töötasin enne lapsehoolduspuhkust?). Sellisel juhul tuleks tööandja ja töötaja vahel muuta töölepingu tingimusi töökoormuse osas - aga kuidas kindel olla, et see muutus, mis töölepingu lisas kirja pannakse, on tõesti ajutise iseloomuga ja aprilli keskpaigast saaks edasi töötada täiskoormusega nagu enne lapsehoolduspuhkust? Millele peaksin tähelepanu pöörama, et hiljem ei selguks, et näiteks aprilli keskpaigast saab üldse tööleping läbi?

Kas Te oskate lahti seletada Töölepingu seaduse paragrahvi 18 punkti 5? Ehk kui lapsehoolduspuhkusel viibimise ajal on töötasu muutunud kõrgemaks samal ametikohal olevatel töötajatel, siis minul naastes sellele õigust ei ole? Ettevõttes on poliitika, et palgatõus on seotud arenguvestluste tulemustega - paremad saavad kõrgema tõusu, ja ülejäänud minimaalse tõusu ehk siis palgatõus on garanteeritud. Kas minul naastes oleks võimalus kõrgemale töötasule?

Vastus: Anni Raigna, Tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lp Pöörduja

Kui töötaja ja tööandja soovivad muuta töölepingut, siis tavapäraselt tehakse selleks töölepingu lisa, kus märgitakse ära soovitud muudatus. Näiteks võib lepingu lisas fikseerida, et töölepingus muudetakse punkti, mis käsitleb töötaja tööaega järgmiselt: töötaja töötab ajutiselt osalise tööajaga 20 tundi nädalas kuni 30.04.2016. See ei tähenda seda, et töötaja töösuhe aprilli lõpuga lõppeks vaid muudetakse üksnes lepingu ühte punkti - tööaega. Kuna seadus lepingu vormistamist kui sellist eraldi ei reguleeri, siis on soovitav asjad panna kirja vastavalt poolte tahtele, kuid arusaadavalt, et ei tekiks hiljem arusaamatusi.

Mis puudutab töölepingu seaduse (TLS) § 18 lg 5, siis rasedus- ja sünnituspuhkuselt tööle naastes tekib naisel õigus tema äraoleku ajal paranenud töötingimustele. Lähtudes võrdse kohtlemise põhimõttest kehtib eelnimetatu ka lapsehoolduspuhkuselt tööle naasmisel. Seega tuleb rasedus- ja sünnituspuhkuselt või lapsehoolduspuhkuselt naasva töötaja töötasu tõsta juhul, kui tal oleks olnud õigus töötasu tõusule tööl olles. Näiteks kui tööandja on tõstnud kõigil sarnast tööd tegevatel töötajatel töötasu lapsehoolduspuhkusel olnud töötaja eemalviibimise ajal, on ka lapsehoolduspuhkuselt tulijal õigus töötasu tõusule. Juhul kui töötasu tõus puudutas vaid ühte või mõnda töötajat, ei ole töötajal õigus TLS § 18 lg 5 alusel suuremat töötasu nõuda.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).

Vanemahüvitise kohta saate informatsiooni Sotsiaalkindlustusametilt e-posti aadressilt info@sotsiaalkindlustusamet.ee või lühinumbril 16106.