Tööõigus


Küsimus: Kas ongi nii, nagu tööandja väidab, et puhkusetasu saan kätte pärast dekreedist naasmist?15.01.2016

Tere!
Töötan õpetajana määratud ajaga töölepinguga, leping lõpeb augustis 2016a. Sünnitustähtaeg on juuli algus. Dekreeti lähen juuni alguses. Puhkust peaks siis välja teenitud olema 23 päeva. Tööandja ütleb, et rahas puhkust välja ei maksta, et saan selle kätte pärast tööle naasmist. Aga võibolla ma ei naasegi enam sellesse töökohta. Millise seaduse alusel saan nõuda puhkuseraha? Kas dekreedi eest saadav 11 päeva, mille ma võtaks välja enne dekreeti, vähendab ka puhkuseraha? Siis ei ole ju 2016a. töötatud aeg enam 5 kuud vaid vähem? Mis kuupäeval peaks dekreeti minema, et puhkusetasu (puhkusetasu arvestus käib ju viimase 6 kuu alusel) arvestataks ka detsembri eest, kui preemiate tõttu oli tasu suurem.

Vastus: Leonid Siniavski, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Vastuseks Teie küsimusele selgitame järgmist. Tulenevalt seadusest peab tööandja puhkuste ajakava koostamisel arvestama rasedate töötajate puhkusesoovidega. Nimelt näeb töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 69 lõige 7 ette isikute ringi, kellel on õigus nõuda töötajana põhipuhkust endale sobival ajal. Selline õigus nõuda põhipuhkust talle sobival ajal on naisel vahetult enne rasedus- ja sünnituspuhkust (TLS § 69 lõige 7 punkt 1). Seega on Teil töötajana enne rasedus- ja sünnituspuhkusele jäämist õigus nõuda tööandjalt Teile kalendriaastas ette nähtud põhipuhkust.

Tulenevalt TLS § 68 lõikest 2 arvestatakse töötaja põhipuhkuse andmise õiguse aluseks oleva aja hulka lisaks töötatud ajale ajutise töövõimetuse aeg, puhkuse aeg (välja arvatud lapsehoolduspuhkus ja poolte kokkuleppel antud tasustamata puhkuse aeg). Rasedus- ja sünnituspuhkusel oldud aja eest teenib töötaja endale ligikaudu 11 kalendripäeva puhkust. Teie tähtajaline tööleping lõpeb eeldatavalt augustis, rasedus- ja sünnituspuhkuse ajal. Tähtajalise töölepingu lõppemist ei takista töötaja rasedus- ja sünnituspuhkusel viibimine.
TLS § 70 lõige 1 sätestab töötaja õiguse puhkusetasule.

Puhkusetasu tuleb TLS § 70 lõike 2 kohaselt maksta erineva kokkuleppe puudumisel töötajale välja hiljemalt eelviimasel tööpäeval enne puhkuse algust. Tööandja keeldumine Teile puhkusetasu maksmisest on ebaseaduslik ega tugine õiguslikule alusele.

Puhkusetasu arvutamisel ja maksmisel on aluseks Vabariigi Valitsuse 11. juuni 2009.a. määrusega nr 91 kehtestatud "Keskmise töötasu maksmise tingimused ja kord” (edaspidi määrus). Määruse § 2 lõige 2 selgitab, et keskmine töötasu arvutatakse arvutamise vajaduse tekke kuule eelnenud kuue kalendrikuu jooksul töötaja teenitud töötasust, mis on töötajale sissenõutavaks muutunud. Arvutamise vajaduse tekke kuuks on kuu, millal algas arvutamise vajaduse tekitanud sündmus. Puhkusetasu arvutamisel on arvutamise vajaduse tekke kuuks kuu, millele langeb eelviimane tööpäev enne puhkuse algust, kuna just sellel tööpäeval peaks tööandja maksma töötajale välja puhkusetasu (TLS § 70 lg 2). Eelnevast teadmisest lähtuvalt saate teha oma puhkusele mineku avalduse.

Töötaja ja tööandja vahelisest töösuhtest tekkinud lahkarvamused (ka töötaja puhkusetasu maksmise osas) lahendatakse võimaluse korral töötaja ja tööandja vahelisel kokkuleppel. Kui kokkulepet ei saavutata, on töötajal õigus pöörduda töövaidluse lahendamiseks töövaidluskomisjoni või kohtusse. Töövaidluskomisjonile esitatava avalduse näidise ning juhise selle täitmiseks leiate Tööinspektsiooni veebilehelt http://www.ti.ee.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).