Tööõigus


Küsimus: Kas rasedus- ja sünnituspuhkuse eest on võimalik saada veel 11 päeva puhkust?14.01.2016

Ma ei leia seadusest kindlat lõiku, et rasedus- ja sünnituspuhkuse ajal koguneksid põhipuhkuse päevad? Mitme aasta tagustes artiklites on küll kirjas, et rasedus- ja sünnituspuhkuse eest on võimalik saada veel 11 päeva puhkust. Kas enam see nii ei ole siis?
Leidsin TLS par 68 lg 2 seletuse, et "põhipuhkuse andmise õiguse aluseks oleva aja hulka arvestatakse lisaks töötatud ajale ajutise töövõimetuse aeg, puhkuse aeg, välja arvatud lapsehoolduspuhkuse ja poolte kokkuleppel antud tasustamata puhkuse aeg."
See nagu aru saan rasedus-ja sünnituspuhkust otseselt ei hõlma?

Vastus: Leonid Siniavski, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Vastuseks Teie küsimusele selgitame järgmist. Töölepingu seadus (TLS) näeb ette, et põhipuhkust antakse töötatud aja eest (TLS § 68 lõige 1). Põhipuhkuse andmise õiguse aluseks oleva aja hulka arvatakse lisaks töötatud ajale ka töötaja ajutise töövõimetuse aeg ning puhkuse aeg, välja arvatud lapsehoolduspuhkuse ja poolte kokkuleppel antud tasustamata puhkuse aeg (TLS § 68 lõige 2). Lapsehoolduspuhkuse aeg ja poolte kokkuleppel antud tasustamata puhkuse aeg põhipuhkuse andmise õiguse aluseks oleva aja hulka ei lähe, ehk siis nimetatud aja eest töötaja põhipuhkust ei teeni. Ülejäänud puhkuste aeg võetakse puhkuse arvestamisel arvesse. Nimetatud puhkuste hulka kuuluvad nii põhipuhkus ise, kui ka rasedus- ja sünnituspuhkus, lapsepuhkus (sh ka tasustamata lapsepuhkus), lapsendaja puhkus, isapuhkus ning õppepuhkus.

TLS § 59 lõike 1 järgi on naisel õigus saada rasedus- ja sünnituspuhkust 140 kalendripäeva. Kui eelnimetatud puhkuse päevade arv jagada aasta kalendripäevade arvuga, saame (140:365) suhtarvu, mille korrutamisel kalendriaasta põhipuhkuse päevade arvuga (28) on tulemuseks arv 10,74. Seega, rasedus- ja sünnituspuhkus päevade arvel teenib töötaja 10,74 ehk ligikaudu 11 kalendripäeva põhipuhkust.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).