Tööõigus


Küsimus: Kas on õigust saada puhkust enne dekreeti?17.12.2015

Tere,
Olen rase ja haiguslehel (ei ole võimalust üle viia kergemale tööle). Sünnituskuupäev on 12.05. Dekreet lõpeb vist 21.07.2016.a. Kas mul on õigust saada 2016.a eest puhkust ja kuidas see arvutakse (mitu päeva, kui põhipuhkus on 28 päeva)? Tahaks saada seda pärast lapsehooldusepuhkust, aga tööandja ütles - oled haiguslehel ja saada puhkust ei ole õigust. Kuidas siis nii?

Vastus: Liis Valdmets, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lp Pöörduja

Vastuseks Teie küsimusele selgitan, et töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 68 lg 1 järgi antakse põhipuhkust töötatud aja eest, st puhkuse saamine on sõltuvuses töötatud ajast ehk puhkust antakse tööpanuse eest. Säte laieneb kõikidele töötajatele, sealhulgas rasedatele. Iga töötatud kalendriaasta eest on töötajal õigus saada põhipuhkust täies ulatuses. See on üldine puhkuseõiguslik põhimõte.

TLS § 69 lõige 7 sätestab isikute nimekirja, kellel on õigus nõuda põhipuhkust endale sobival ajal. TLS § 69 lg 7 alusel on naisel õigus nõuda põhipuhkust vahetult enne või pärast rasedus- ja sünnituspuhkust või vahetult pärast lapsehoolduspuhkust. Põhipuhkuse nõue tähendab kogu puhkuse nõuet, kui pooled ei lepi kokku puhkuse osadena andmises ehk teisiti öeldes raseda jaoks kehtib soodustav tingimus, mille kohaselt tal on õigus TLS § 69 lg 7 alusel valida puhkust talle sobival ajal täies ulatuses. Soodustingimust saab kohaldada üksnes siis, kui rasedal on selle kalendriaasta eest (või eelmiste aastate eest) puhkus või selle osa kasutamata.

Seega saate 2016. aastal ära kasutada, kas kogu 2016. a põhipuhkuse (sel juhul kasutate puhkust ette) või ainult väljateenitud osa.

Rasedus- ja sünnituspuhkusel ning töövõimetuslehel viibimise aeg arvestatakse põhipuhkuse õigust andva aja hulka (TLS § 68 lg 2). Samas lapsehoolduspuhkuse aeg ja poolte kokkuleppel antud tasustamata puhkuse aeg põhipuhkuse andmise õiguse aluseks oleva aja hulka ei lähe, st nimetatud aja eest töötaja põhipuhkust ei teeni.

Väljateenitud puhkusepäevade arvutamiseks on järgmine valem: töötatud kalendripäevad aastas (01.01 kuni rasedus- ja sünnituspuhkuse lõpp) jagada 365 või 366-ga (s.o. kalendripäevad aastas) korrutada 28 (TLS järgi ettenähtud põhipuhkuse minimaalne kestus).

Kui töötaja lahkub töölt enne ärakasutatud põhipuhkuse päevade väljatöötamist, on tööandjal õigus töötaja eelneva nõusolekuta puhkusetasu nende kuude eest tema lõpparvest kinni pidada. Kui lõpparvet ei ole, siis tuleks nõudega töötaja vastu pöörduda töövaidlusorganisse.

Puhkuste ajakavasse märkimata puhkuse kasutamisest teatab töötaja tööandjale 14 kalendripäeva ette kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis. Puhkuse kasutamise ajaks tuleb töövõimetusleht lõpetada. Ei saa korraga kasutada põhipuhkust ja olla töövõimetuslehel.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).