Tööõigus
Küsimus: Kas pean lahkumisavalduse esitamisel töölepingu allkirjastama, mida mulle terve aasta töötamaise ajal ei pakutud?10.12.2015
Tere, olen ettevõttes töötanud rohkem kui aasta, andsin avalduse korralise töölepingu lõpetamise kohta ja samal päeval anti mulle tööleping allkirjastamiseks, selle ajani kirjalikku lepingut polnud. Kas ma pean seda üldse enam tegema ja kui vaja, kas võin seda teha digiallkirjaga?
Vastus: Ülle Kool, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Töösuhe tekib hetkest, kui töötaja on tööle lubatud sõltumata kirjaliku lepingu sõlmimisest.
Seega nii tööandja kui töötaja peavad arvestama, et töölepingu seadus eeldab, et kui isik asub tegema tööd, mille eest on ette nähtud tasu, siis on temaga alates tööle lubamise hetkest tekkinud töösuhe. Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 4 lg 2 kohaselt eeldatakse tööülesannete täitmise alustamisel ja tööle lubamisel töösuhte olemasolu (ka suuline tööleping on leping), kui töötaja on asunud tööülesandeid täitma, aga kirjalik tööleping on jäänud sõlmimata siis TLS § 4 lg 4 kohaselt loetakse tööleping ikkagi sõlmituks.
Kirjaliku töölepingu puudumisel on töötajal õigus nõuda tööandjalt töölepingu kirjalikku dokumenti. Soovitatav on nõue esitada kirjalikult näiteks paberkandjal avaldusega või e-kirjaga. Tööandjal on kohustus esitada kirjalik tööleping kahe nädala jooksul nõude saamisest (TLS § 5 lg 3).
Kas võtta vastu ja allkirjastada töölepingu kirjalik dokument töösuhte lõpetamisel, on töötaja enda otsustada.
Kuna tööleping tuleb sõlmida kirjalikult (TLS § 4 lg 2), siis peab see olema tehingu teinud isikute poolt omakäeliselt allkirjastatud (Tsiviilseadustiku üldosa seadus (edaspidi TsÜS) § 78 lõige 1). Kirjaliku vorminõudega on võrdsustatud tehingu elektrooniline vorm. Elektrooniline vorm peab võimaldama lepingu taasesitamist, sisaldama tehingu teinud isikute nimesid ning olema elektrooniliselt allkirjastatud (TsÜS § 80 lõiked 1 ja 2).
Seega võib töölepingu sõlmida ka kasutades digitaalallkirja.
Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Tööõigus